Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/ZPO/443/5/07/DM
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/ZPO/443/5/07/DM
Data
2007.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
prowizje
winiety


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym określenia momentu obowiązku zgłoszenia w zakresie podatku VAT przy sprzedaży winiet:- czy od momentu przekroczenia kwoty 10.000euro uzyskanej prowizji z tytułu sprzedaży winiet - sprzedaż opodatkowana zgodnie z art.113 ust.1 ustawy o VAT z 11.03.2004r.,- czy od momentu przekroczenia kwoty 10.000euro uzyskanej prowizji określonej zgodnie z art. 113 ust.8?


W dniu 26.06.2007r. Pani ......... zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie z zapytaniem dotyczącym określenia momentu obowiązku zgłoszenia w zakresie podatku VAT.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Pani .............. od października 2005r. prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń majątkowych i komunikacyjnych sklasyfikowaną pod nr PKWiU 66.03, a dochodem z tej działalności jest prowizja od zawartych ubezpieczeń. Pani ......... nie jest podatnikiem VAT, ponieważ działalność ubezpieczeniowa jest zwolniona z podatku VAT. W styczniu 2007r. podatniczka rozszerzyła dotychczasową działalność o sprzedaż winiet, podpisując Porozumienie z Biurem Obsługi Transportu Międzynarodowego na dystrybucję kart opłaty drogowej (tzw. winiety) PKWiU 65.23, które są objęte podatkiem VAT, a wynagrodzeniem za sprzedane winiety jest także prowizja określona w Porozumieniu.

Pytanie Podatnika brzmi:

Od którego momentu istnieje obowiązek zgłoszenia obowiązku podatkowego w VAT- czy od momentu przekroczenia kwoty 10.000euro uzyskanej prowizji z tytułu sprzedaży winiet - sprzedaż opodatkowana zgodnie z art.113 ust.1 ustawy o VAT z 11.03.2004r.,- czy od momentu przekroczenia kwoty 10.000euro uzyskanej prowizji określonej zgodnie z art. 113 ust.8.

W ocenie wnioskodawcy, do momentu przekroczenia kwoty wartości sprzedaży opodatkowanej 10.000euro (39.700zł), czyli uzyskanej prowizji ze sprzedaży kart opłaty drogowej może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiadając na zapytanie Podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wyjaśnia:

Na podstawie art.113 ust.1, 8 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast w przypadku podatników, o których mowa w art.30 ust.1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust.1 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.

Jednak zgodnie z § 9 ust.1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalania się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust.2-4. Zwolnienie , o którym mowa w ust.1, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust.1 lub9 ustawy, i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust.1, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000euro, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art.113 ust.14 ustawy (w 2007r. – 39.700zł). Zwolnienie o którym mowa w ust.2 stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000euro; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zwolnień tych zgodnie z ust.4 cyt. rozporządzenia, nie stosuje się jednak do podatników:1) zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art.157 jako „podatnicy VAT czynni”,2) wykonujących również inne , niż wymienione w ust.1, czynności opodatkowane;3) wykonujących czynności, o których mowa w art.113 ust.13 ustawy;4) którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Zatem w świetle przytoczonych przepisów należy stwierdzić, iż obowiązek zgłoszenia w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku działalności prowadzonej od stycznia 2007r. przez Panią ....... powstaje od momentu przekroczenia wartości sprzedaży w wys. 39.700zł. Tym samym stanowisko podatnika wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Należy jednak zaznaczyć, iż organ podatkowy udzielając informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza informacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Podatnika wniosku na dzień obowiązywania w/w przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj