Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/539/35/2007BD
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/539/35/2007BD
Data
2007.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
internat
koszt przesyłki
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dostawy towarów za pośrednictwem internetu koszty opłaty pocztowej powinny być opodatkowane podatkiem VAT ?


-art. 14a par. 1, 2 i 4, art. 216, art. 217 oraz art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dn.14.03.2007r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie nie podziela poglądu wyrażonego we wniosku

Pismem z dnia 14.03.2007r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania opłaty pocztowej doliczonej do przesyłki towaru.We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:
Będzie Pan sprzedawał za pośrednictwem internetu produkowane przez siebie ochraniacze na kółka dziecięce. Sprzedany towar będzie wysyłany pocztą. Do ceny produktu doliczane będą koszty przesyłki pobieranej przez Pocztę. Klient przekaże na Pana konto kwotę łączną za produkt wraz z kosztami przesyłki.W tak przedstawionym stanie faktycznym pyta Pan, czy podatek VAT winien być naliczany od opłaty pocztowej, jeżeli tak to w jakiej wysokości.Wyraża Pan opinię, że od opłaty pocztowej nie powinno się naliczać podatku VAT ponieważ nie jest ona dochodem i jest zwolniona z VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego w tym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Ponadto zaś z art. 11A pkt 2b VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1997r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) wynika, iż podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta.Przytoczone przepisy dotyczą kosztów bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów, które zwiększają łączną należność z tytułu transakcji. Określona wyżej zasada ogólna włączenia tych kosztów do podstawy opodatkowania oznacza, iż koszty te nie są przedmiotem odrębnego świadczenia, lecz elementem świadczenia zasadniczego, czyli w tym przypadku dostawy towarów, zaś ich ciężar jest przenoszony na nabywcę.Zgodnie zaś z art. 547 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania, ubezpieczenia na czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, a koszty odebrania kupujący. Powyższy przepis ustala zasadę, według której, koszty przesłania ponosi sprzedawca, w sytuacji gdy nie zostało to przez strony uregulowane w odrębny sposób.Z zapisu powyższego wynika zasada swobodnego kształtowania stosunków cywilnoprawnych przez strony tego stosunku.W świetle powołanych przepisów prawnych, koszty przesyłki towaru zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, co oznacza, iż podstawa opodatkowania przy dostawie towarów powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki.

Wyjaśnić należy, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione z podatku są usługi wymienione w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy, czyli usługi świadczone przez pocztę państwową PKWiU 64.11. Zatem zwolnienie powyższe mające charakter przedmiotowo-podmiotowy ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie ma zastosowania do usług wykonywanych przez podmioty niebędące pocztą państwową.Oznacza to, że jeżeli koszty przesyłki stanowią osobną od towaru pozycję, ich rozliczenie należy opodatkować według stawki podstawowej, o której mowa w art. 41 ust. 11 ustawy, czyli wg stawki 22%.W tym stanie rzeczy stanowisko Pana wyrażone we wniosku należy uznać - za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.14b par.2 ustawy Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj