Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-35/07
z 3 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-35/07
Data
2007.07.03



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
informacja imienna
odsetki
odsetki za zwłokę
przychód podlegający opodatkowaniu


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma obowiązek wystawiania PIT-8C w związku wypłatą odsetek za nieterminowe oddanie lokali mieszkalnych?


W dniu 23 kwietnia 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca będąca firmą deweloperską, dokonała w roku 2006, zgodnie z umowami zawartymi z konkretnymi osobami fizycznymi, wypłaty odsetek na konta bankowe klientów za nieterminowe oddanie lokali mieszkalnych.

Wnioskująca nie dokonała w chwili wypłaty potrąceń na podatek dochodowy oraz nie złożyła w terminie do 28.02.2007r. z tego tytułu informacji PIT–8C.

W związku ze stanem faktycznym opisanym przez Spółkę zrodziła się wątpliwość, w zakresie obowiązków Wnioskodawcy z tytułu wypłaty odsetek za nieterminowe oddanie lokali mieszkalnych.

Zdaniem Wnioskującej, na Spółce, w świetle przepisów art. 39 ust. 3 i art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie spoczywa obowiązek sporządzenia informacji PIT–8C, w związku z wypłatą odsetek z tego tytułu w roku 2006.

Na wstępie, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu pragnie wskazać, iż przedstawione w stanie faktycznym zdarzenie (wypłata odsetek odszkodowawczych z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych) miało miejsce w stanie prawnym roku 2006. Mając powyższe na względzie, w niniejszym postanowieniu organ podatkowy oparł się na przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w roku 2006.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei w myśl przepisu art. 20 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12–14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W tym miejscu tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż katalog przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty, zaś rodzaje przychodów wymienione w art. 20 ust. 1 ww. ustawy mają jedynie charakter przykładowy.

Zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów), wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego roku następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Przepis art. 42a ustawy podatkowej, nakazuje podmiotowi wypłacającemu, nie będącemu płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, sporządzenie informacji o wypłaconych świadczeniach. Zatem, po stronie Wnioskodawcy powstanie – zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 42a ww. ustawy – obowiązek wystawienia informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, tj. PIT–8C. Druk ten ma charakter czysto informacyjny, bowiem z tytułu przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy oraz dochodów uzyskanych zgodnie z art. 30b ust. 2, nie ciąży na Spółce obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca dokonała w 2006 roku wypłaty odsetek o charakterze odszkodowawczym z tytułu nieterminowego oddania lokali mieszkalnych.

Mając na względzie powyższe, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż uzyskane przez poszczególne osoby fizyczne odsetki odszkodowawcze z tytułu nieterminowego oddania lokali stanowią źródło przychodu, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na Wnioskującej nie ciążą obowiązki płatnicze polegające na konieczności obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jednak przepis art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na Wnioskującą jako podmiot dokonujący wypłaty należności obowiązek sporządzenia oraz przekazania podatnikowi i właściwemu organowi podatkowemu informacji PIT–8C.

Mając na względzie okoliczności faktyczne sprawy oraz przywołane regulacje ustawy podatkowej, należało orzec, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj