Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/415-13/07
z 8 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1/415-13/07
Data
2007.06.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Jestem zaliczony do osób niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 05-R (schorzenie kręgosłupa). Czy w związku z tym mam możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na:
- zakup lampy na światło spolaryzowane ( Bioptron )
- zakup przyrządu do masażu ( hand massager )
- odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i na leczeniu w zakładzie uzdrowiskowym wraz z kosztami dojazdu autobusami.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 19.03.2007r. (uzupełnionym w dniu 02.04.2007r.) wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.03.2007r. (data złożenia w placówce pocztowej 19.03.2007r.) wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pana uzupełniony w dniu 02.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2006r., orzeczeniem Miejskiego Zespołu d/s orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie został Pan zaliczony do osób niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 05-R (schorzenie kręgosłupa).

W związku z powyższym złożony przez Pana wniosek dotyczy udzielenia interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dotyczącym możliwości odliczenia od dochodu 2006r. wydatków poniesionych na:
- zakup lampy na światło spolaryzowane ( Bioptron )
- zakup przyrządu do masażu ( hand massager )
- odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym i na leczeniu w zakładzie uzdrowiskowym wraz z kosztami dojazdu autobusami.

Zdaniem Pana wymienione wydatki podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art.26 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż poza orzeczeniem o niepełnosprawności, posiada Pan rachunki na poniesione wydatki a zakupiony sprzęt znacznie łagodzi Pana bóle kręgosłupa.

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do przepisów art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14 , poz.176 z późn.zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, których poniesienie uprawnia do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem, zawiera przepis art. 26 ust. 7a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego przepisu.

Uprawnienie do skorzystania z przedmiotowych odliczeń uzależnione jest natomiast od spełnienia następujących warunków:
- osoba, której dotyczą wydatki musi posiadać orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów bądź orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 1997r. (art. 26 ust. 7d, ust. 7g ustawy),
- wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikom w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ustawy)
- wysokość tych wydatków dla celów odliczeń od dochodu ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy).

Poza wyżej wymienionymi zasadami i warunkami, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia samej rehabilitacji.
Taką definicję znaleźć można m.in. w „Domowym Poradniku Metodycznym” pod redakcją prof.dr.hab.med. Kazimierza Janickiego (Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1991, str.736), w którym wyjaśniono, że (...) „rehabilitacja stanowi zorganizowany system działania, obejmujący usprawnienie fizyczne, psychiczne, społeczne, zawodowe. Proces rehabilitacji ma spowodować usunięcie skutków choroby, zmniejszenie następstwa nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanym przywrócić ich społecznie przydatną sprawność”.

Na podstawie powyższego należy uznać, że wydatki na cele rehabilitacyjne, to wydatki związane z przywracaniem w możliwie wysokim stopniu sprawności organizmu oraz przystosowaniem osoby niepełnosprawnej do czynnego udziału w życiu społecznym.

Wydatki uznawane do celów podatkowych za wydatki na cele rehabilitacyjne to wydatki wyłącznie wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wykazem zawartym w tym przepisie objęte są m.in. wydatki:
a) na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art. 26 ust. 7a pkt 3)
b) odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (art. 26 ust. 7a pkt 5)
c) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (art. 26 ust. 7a pkt 6)
d) odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym oraz w zakładach o których mowa w pkt.6 (art. 26 ust. 7a pkt 15).

Mając na uwadze powyższe, poniesienie wydatków na pokrycie kosztów pobytu na turnusie rehabilitacyjnym czy w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w tym wydatków na zakwaterowanie, wyżywienie czy zabiegi a także wydatków związanych z odpłatnym przejazdem środkami transportu publicznego (np. pociągiem czy autobusem) w celu przejazdu na w/w turnus czy leczenie uprawnia osobę niepełnosprawną do odliczenia ich od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W części odliczeń wydatków na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji(...) podkreślić należy natomiast, że aby zakupiony sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mogły stanowić podstawę do dokonania odliczenia podatkowego, przedmioty te powinno charakteryzować:
- indywidualne przeznaczenie
- niezbędność w rehabilitacji
- zdolność do ułatwiania czynności życiowych, których utrudnienie wynika z niepełnosprawności.

Pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności winien zachodzić ścisły związek wskazujący na niezbędność danego wyrobu w procesie terapeutycznym i rehabilitacyjnym na potwierdzenie czego zasadnym byłoby posiadanie zaświadczenia lekarskiego. Ponadto zaznaczenia wymaga fakt, iż na podatniku w całości spoczywa ciężar wiarygodnego wykazania, że spełnione zostały warunki uprawniające do skorzystania z ulgi podatkowej.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w Pana przypadku z uwagi na wiek i schorzenia kręgosłupa oraz niepełnosprawność II stopnia urządzenie typu „Bioptron” oraz przyrząd do masażu ręcznego są przydatne w rehabilitacji leczniczej i mają na celu przywrócenie, poprawę lub utrzymanie psychofizycznej sprawności organizmu za pomocą specjalnych zabiegów. Poniesione na ich nabycie wydatki mogą być zatem odliczone od dochodu przed opodatkowaniem.

Biorąc pod uwagę powyższe, Pana stanowisko w sprawie odliczenia od dochodu 2006r. wyszczególnionych we wniosku wydatków na cele rehabilitacyjne jest prawidłowe, o ile spełnia Pan pozostałe warunki ich zastosowania wymienione w niniejszej interpretacji.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z cytowanym art.14a §1 Ordynacji podatkowej przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie zakres i zastosowanie prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Stosownie do postanowień art.222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj