Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lęborku
ULP-II/415-25/06/BA
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ULP-II/415-25/06/BA
Data
2007.03.26



Autor
Urząd Skarbowy w Lęborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
jednostka uczestnictwa
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym łączy się z dochodami Spółki Jawnej czy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r.,poz.60./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.12.2006r. o udzielenie interpretacji w podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego ze sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku podziela stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnicy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w Spółce Jawnej, w 2004 i 2005r. nabyli jednostki funduszu inwestycyjnego, które w 2005r. odpłatnie zbyli w cenie wyższej od ceny nabycia.

Inwestor pobrał od dochodu zryczałtowany podatek w wysokości 19%.

W związku z powyższym, Podatnicy jako współudziałowcy spółki jawnej zwrócili się z zapytaniem:

  1. Czy uzyskany z tego tytułu dochód łączy się z dochodami Spółki, czy też podlega on opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
  2. Czy w księgach Spółki wydatki poniesione na zakup jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym wykazać należy jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, a uzyskany przychód jako przychód Spółki niepodlegający opodatkowaniu?

Zdaniem podatników zgodnie z art.30a ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodu tego nie łączy się z innymi dochodami na zasadach określonych w art.27 ustawy, jest opodatkowany odrębnie, a płatnikiem podatku dochodowego jest – Fundusz Inwestycyjny zgodnie z art.30a ust.1 pakt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uważają ponadto, że w księgach Spółki wydatki poniesione na zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego należy wykazać jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, a przychód jako nieopodatkowany przychód Spółki Jawnej, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku wyjaśnia, co następuje.

W myśl z art.10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.), źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl przepisów art.17 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się między innymi przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Stosownie zaś do zapisu art.5a pkt 14 powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych – oznacza to fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

W myśl art.9 ust.1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ogólna zasada ustalania dochodu wyrażona w art.9 ust.2 powołanych przepisów stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągniętego w roku podatkowym.

Kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych są wydatki poniesione w związku z nabyciem tych jednostek stosownie do zapisu art.23 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z brzmieniem art.30a ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się z zastrzeżeniem art.52a zryczałtowany 19% podatek dochodowy.

Artykuł 41 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż płatnicy, o których mowa w ust.1 są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art.30 ust.1 pkt 2, 4, 4a,5 i 13 oraz art.30a ust.1, z zastrzeżeniem ust.5.

Ze złożonego wniosku wynika, że w 2005r. Spółka Jawna zbyła jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Podmiot prowadzący fundusz pobrał od dochodu z tego tytułu zryczałtowany podatek w wysokości 19%.

Przytoczone przepisy nie zawierają żadnego zróżnicowania zasad opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych w zależności od tego czy zakupu i sprzedaży dokonano w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub poza nią. Stosownie do zapisu do art.30a ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów (przychodów), o których mowa ust.1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 ustawy. Ponadto zgodnie z art.23 ust.1 pkt 38 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, że stanowisko przedstawione przez podatników jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w 2006r.

Na podstawie art. 14b §1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art.14b § 5 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj