Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pułtusku
1423/PP/443-1/07
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1423/PP/443-1/07
Data
2007.06.18


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Pułtusku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek od towarów i usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług - do opłat za użytkowanie wieczyste gruntów winien być doliczany podatek VAT?
Tożsamy z
140674, 144875


Na podstawie art. 14a §1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 , poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko strony, przedstawione we wniosku z dnia 26.03.2007r (złożonym w tutejszym urzędzie dnia 27.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT opłat za użytkowanie wieczyste, za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Starostwo oddało w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowe, na których prowadzone są działalności gospodarcze. Po wejściu w życie ustawy z dnia 11marca 2004r o podatku od towarów i usług do rocznych opłat za użytkowanie wieczyste został doliczony podatek VAT w wysokości 22%. Ze względu na wzrost wartości nieruchomości i związany z tym zamiar aktualizacji opłaty rocznej rzeczoznawca ustalił nowe większe wartości użytkowanych nieruchomości, przez co zwiększyła się wysokość opłaty rocznej. Do wyliczonej opłaty rocznej w wysokości 3% wartości gruntu Starostwo nalicza 22% podatku VAT.

Starostwo stojąc na stanowisku, że użytkownicy wieczyści winni płacić od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego 22% podatku VAT poprzez doliczenie tego podatku do wysokości opłaty (zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług), zwróciło się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie sposobu liczenia podatku od opłat z tytułu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

Zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Stosownie do brzmienia przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. Nr 261, poz. 2603) w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są opłaty. W związku z powyższym, w przypadku użytkowania wieczystego, podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Zatem kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto, czyli z podatkiem VAT. Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce oddającej grunt w użytkowanie wieczyste.

Unormowania dotyczące zmiany wysokości opłat za użytkowanie wieczyste wynikają z przepisów w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami, a nie z przepisów podatkowych. Zgodnie z art. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwym w sprawach gospodarki nieruchomościami, regulowanych przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest Minister Infrastruktury. W związku z powyższym, kwestia możliwości zwiększenia opłat pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego, nie należy do kompetencji organów podatkowych.

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007r. sygn. akt I FPS 1/06, jeżeli opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów nastąpiła przed dniem 1 maja 2004r. ( przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej umowy w formie aktu notarialnego ), gdy taka czynność na podstawie starej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o VAT nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie nowej ustawy z dnia 11 marca 2004r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) - ani nie zawierała w sobie podatku VAT, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj