Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/566/40/2007BD
z 18 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/566/40/2007BD
Data
2007.06.18



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
okulary
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Czy dostawa okularów korekcyjnych na indywidualne zamówienia klientów jest opodatkowana stawką 7% ?
Tożsamy z
147611, 137365 - w części


Na podstawie przepisów:- art. 14a par. 1, 2 i 4 oraz art. 216, art. 217 i art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 08.05.2007r. /data wpływu do tut. Organu - 11.05.2007r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie podziela pogląd wyrażony we wniosku

Pismem z dnia 08.05.2007r. /data wpływu do tut. Organu - 11.05.2007r./ zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie wysokości stawki podatku od towarów i usług na wykonywane nieseryjnie na zamówienie okulary korekcyjne.We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:Prowadzi Pan zakład optyczny, w którym wykonuje na zamówienie, nieseryjnie okulary korekcyjne na podstawie recepty lub pisemnej specjalnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną osobę uprawnioną.Do wniosku załączył Pan zaświadczenie z dnia 18.10.2006r. nr 255/06 Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie, iż jest wytwórcą wyrobu medycznego na zamówienie - okularów korekcyjnych wykonywanych nieseryjnie na zamówienie - odpowiedzialnym za ich wprowadzenie do obrotu i używanie zarejestrowanym pod nr PL/CA0102457.Do tej pory stosował Pan na okulary korekcyjne i inne okulary stawkę 22%. Aktualnie Pana zdaniem, zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004r. poz. 106, stawka podatku na okulary korekcyjne winna wynosić 7%.
Pyta Pan, czy w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie stawki 7% na okulary korekcyjne jest właściwe.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Na podstawie art. 41 ust. 2 powyższej ustawy - dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku VAT wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 106 w/w załącznika, bez względu na symbol PKWiU wymienione zostały wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.
Jak wynika z powyższego zapisu kluczowe znaczenie rozstrzygające o wysokości stawki podatkowej ma klasyfikacja tych towarów do kategorii wyrobów medycznych.w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.Definicja wyrobu medycznego zawarta została w ustawie z dnia 20.04.2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896).Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 20.06.2005r. wyjaśniło, że "w świetle informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie - są wyrobem medycznym".Z załączników do wniosku wynika, że jest Pan zarejestrowanym wytwórcą wyrobu medycznego na zamówienie - okularów korekcyjnych wykonywanych nieseryjnie.Tym samym, jeżeli dokonuje Pan dostawy okularów korekcyjnych uznanych za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej to stawka podatku VAT dla tych dostaw wynosi 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Natomiast pozostałe okulary (inne niż korekcyjne) podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT, tj. 22%.

W tym stanie rzeczy stanowisko Pana wyrażone we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie uznaje - za prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b par. 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj