Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/76/07/JB
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/76/07/JB
Data
2007.06.15



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
emisja
grupa
instalacja gazowa
przeniesienie
przychód podlegający opodatkowaniu
świadczenie nieodpłatne
uprawnienie


Pytanie podatnika
Czy utworzenie grupy instalacji i przeniesienie do niej uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784 ze zm.) nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania, że przeniesienie uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) u z n a j e za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 13.03.2007 r. (data wpływu 16.03.2007 r.), uzupełnionym w dniu 04.04.2007 r. Spółka wystąpiła o potwierdzenie, że utworzenie grupy instalacji i przeniesienie do niej uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784 ze zm.) nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego wymienione we wniosku spółki akcyjne należą do przedsiębiorców objętych zakresem podmiotowym w/w ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. W konsekwencji, zostały im przyznane prawa do emisji do powietrza gazów i innych substancji. Wojewoda Łódzki w marcu 2006 r. wydał decyzję, w której zezwolił na utworzenie grupy instalacji, o której mowa w art. 31 ww. ustawy o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji oraz wskazał, że w skład tej Grupy wchodzą jednostki wymienione we wniosku. Funkcje zarządcy Grupy powierzono Wnioskodawcy. Zezwolenie na utworzenie Grupy zostało wydane na pierwszy okres rozliczeniowy, tj. na lata 2005 - 2007 i drugi okres rozliczeniowy, tj. na lata 2008-2012. Jednostki planują zawarcie Ramowej Umowy Zarządzania Uprawnieniami do Emisji w Grupie (dalej „Projekt umowy"), która będzie regulowała zasady funkcjonowania Grupy.

Zgodnie z postanowieniami Projektu Spółka - Wnioskodawca będzie m.in. uprawniona do dokonywania w imieniu i na rachunek jednostek wchodzacych w skład Grupy sprzedaży oraz zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Należy podkreślić, że wszystkie operacje w zakresie uprawnień przysługujących danej Jednostce są ewidencjonowane bezpośrednio na jej koncie rozliczeniowym, chociaż operacyjnie zajmuje się tym zarządca.Wnioskodawca będzie ponadto pełnił na rzecz Jednostek szereg funkcji o charakterze administracyjnym, a z tytułu pełnionych funkcji będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w postaci ryczałtu.
Zdaniem Spółki w momencie utworzenia Grupy i przekazania przez spółki uprawnień do zarządzającego Grupą po stronie Wnioskodawcy nie powstaje przychód do opodatkowania. Przychodem będzie natomiast ustalone w umowie wynagrodzenie z tytułu transakcji dokonanych w imieniu i na rzecz członków Grupy. W ocenie Spółki, przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, według którego przychodem podatkowym jest między innymi wartość praw majątkowych otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnych nie znajdzie zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym, ponieważ w wyniku utworzenia Grupy nie otrzyma ona prawa własności uprawnień do emisji gazów, gdyż jest jedynie zarządcą uprawnionym do emisji gazów z instalacji wchodzących w skład grupy instalacji.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności:

  • otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
  • wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie,

Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, stosownie do art. 12 ust. 3 w/w ustawy osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, zgodnie z ust. 3a z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Uprawnienia do emisji dwutlenku węgla do powietrza na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784 ze zm.) przydzielane są podmiotom gospodarczym posiadającym instalacje, zgodnie z Krajowym Planem rozdziału Uprawnień, który został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. (Dz. U. Nr 264, poz. 2206) w drodze decyzji administracyjnej na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 ze zm.). Przepisy tej ustawy nakładają na podmioty gospodarcze posiadające instalacje, które powodują wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza obowiązek uzyskania pozwolenia o wielkości dopuszczalnej emisji w warunkach normalnego funkcjonowania instalacji. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1-3 ww. ustawy przyznane dla instalacji uprawnienia do emisji m.in. dwutlenku węgla na dany rok okresu rozliczeniowego mogą być:

  • wykorzystane na własne potrzeby prowadzącego instalację, odpowiadające rzeczywistej emisji m.in. danej substancji do powietrza;
  • sprzedawane;
  • wykorzystane w następnych latach okresu rozliczeniowego lub w następnym okresie rozliczeniowym.

Natomiast stosownie do art. 26 ust. 2 ww. ustawy w przypadku krajowego systemu handlu uprawnieniami umowy sprzedaży uprawnień mogą być zawierane wyłącznie między prowadzącymi instalacje, którym przyznano te uprawnienia. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, w celu wspólnego rozliczania uprawnień do emisji prowadzący instalacje jednego rodzaju mogą tworzyć grupy instalacji. Prowadzący instalacje przed wystąpieniem z wnioskiem o utworzenie grupy instalacji powołują zarządcę:

  • na którego rzecz będą przenoszone uprawnienia do emisji z instalacji wchodzących w skład grupy instalacji,
  • który będzie odpowiedzialny za rozliczanie uprawnień do emisji.

Utworzenie grupy instalacji następuje w drodze decyzji wojewody właściwego ze względu na adres siedziby zarządcy, po zaopiniowaniu wniosku przez ministra właściwego do spraw środowiska (ust. 7).
Jak wynika z stanu faktycznego Jednostki wymienione we wniosku będące podmiotami prowadzącymi instalacje w celu wspólnego rozliczania uprawnień do emisji utworzyły Grupę instalacji. Podmiotem odpowiedzialnym za rozliczanie uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach całej grupy jest - zarządca grupy.Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia ,,nieodpłatne świadczenie", jednakże jak wynika z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego o nieodpłatnym świadczeniu można mówić w sytuacji, w której dochodzi do uzyskania przez podatnika przysporzenia majątkowego, mającego konkretny wymiar finansowy kosztem drugiego podmiotu, czyli korzyść majątkową uzyskuje tylko jedna strona.Warunkiem koniecznym do wystąpienia przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy jest, aby przysporzenie wystąpiło tylko po stronie obdarowanego oraz aby dane świadczenie nie było powszechnie dostępne, lecz miało charakter wyjątkowy, jedynie dla wybranych podmiotów, wg uznania świadczeniodawcy. Nie będzie bowiem nieodpłatnym świadczenie, w przypadku gdy łączący strony stosunek prawny (umowa) ma charakter wzajemny, czyli dwustronnie zobowiązujący, a dane świadczenie jest powszechnie dostępne.
Zatem przekazanie uprawnień do emisji dwutlenku węgla do powietrza przyznanych poszczególnym Jednostkom, w wyniku utworzenia Grupy na podstawie art. 31 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, nie może być traktowane jako uzyskanie przez Wnioskodawcę świadczenia nieodpłatnego, ponieważ Jednostki wchodzące w skład Grupy zachowały prawo do ich emisji, a Wnioskodawca uzyskał jedynie uprawnienie do dokonywania obrotu tymi uprawnieniami za wynagrodzeniem ustalonym w Umowie. Wynagrodzenie to będzie stanowiło przychód należny na podstawie art. 12 ust. 3 ww. ustawy.
Reasumując, w opinii tut. organu podatkowego w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku przeniesienie na Zarządzającego uprawnień do emisji do powietrza zanieczyszczeń (dwutlenku węgla) przyznanych członkom Grupy - nie spowoduje powstania przychodu po stronie zarządzającego grupą instalacji, w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę -za prawidłowe, stąd też postanowiono jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj