Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/423-16A/06
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/423-16A/06
Data
2007.03.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment
powstanie
przychód
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Kiedy pobrane opłaty na utrzymanie nieruchomości i lokali indywidualnych, wpływy z tytułu nieruchomości wspólnej (np. najem pomieszczeń, elewacji, dachu itp.), pozostałe należności (np. dotacje, subwencje, odszkodowania, odsetki) stają się przychodami Wspólnoty Mieszkaniowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej z siedzibą w ..., z dnia ...(data wpływu do tutejszego Urzędu dnia ...), uzupełnionego dnia... o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie:

kiedy;

  1. pobrane opłaty na utrzymanie nieruchomości wspólnej i lokali indywidualnych
  2. wpływy z tytułu pożytków nieruchomości wspólnej, (np. najem pomieszczeń, elewacji, dachu itp.),
  3. pozostałe należności (np: dotacje, subwencje, odszkodowania, odsetki)

stają się przychodami wspólnoty mieszkaniowej w rozumieniu ustawy podatku dochodowego od osób prawnych postanawia:

#9679; w części 1 uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe

#9679; w części 2 uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe

#9679; w części 3 uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że ogół właścicieli lokali wchodzących w skład nieruchomości przy ul.......... stanowi Wspólnotę Mieszkaniową. Członkowie tej Jednostki uiszczają zaliczki na poczet kosztów związanych z utrzymaniem lokali indywidualnych i nieruchomości wspólnej. Przychodami Wspólnoty są należne zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, należne zaliczki na utrzymanie lokali indywidualnych, przychody z tytułu pożytków z nieruchomości wspólnych (np: najem części wspólnej), pozostałe przychody (dotacje, subwencje, odszkodowania, odsetki bankowe, odsetki od nieterminowych wpłat i inne). Natomiast koszty Podatnika stanowią wydatki związane z kosztami zarządu nieruchomością wspólną, utrzymaniem lokali indywidualnych, przygotowaniem części wspólnej np. pod najem.

Zdaniem Wspólnoty pobrane opłaty na utrzymanie nieruchomości wspólnej i lokali indywidualnych stają się przychodem w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego niezależnie od momentu rzeczywistego otrzymania tych opłat. Wpływy z tytułu pożytków uzyskanych z części wspólnych nieruchomości stają się przychodem wg Podatnika w chwili, kiedy są należne, określone na dzień, w którym stają się wymagalne, bez względu na dzień ich uregulowania. Jednostka wyraża pogląd, iż w przypadku należności z tytułu odsetek, odszkodowań, dotacji, momentem powstania przychodu jest data ich otrzymania.

Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 80 poz. 903 z późn. zm.) wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Taka jednostka osiąga przychody głównie z wpłat właścicieli lokali na pokrycie kosztów zarządu, wpływów z pożytków z nieruchomości wspólnej, odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podlega ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.). Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy wspólnoty mieszkaniowe ustalają dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Oznacza to, że przychodem Wspólnoty dla celów podatkowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są głównie wpłaty związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, lokali indywidualnych, wpływy z pożytków z nieruchomości wspólnej, pozostałe należności np: odszkodowania, odsetki, dotacje, subwencje. Treść art. 12 w/w ustawy zawiera dwie zasady regulujące moment powstania przychodu. W myśl art. 12 ust. 1 tej ustawy przychód powstaje wg zasady kasowej (w dacie faktycznego otrzymania). Natomiast w art. 12 ust. 3 ustawodawca wskazuje zasadę memoriałową (przychód związany z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, powstaje także w momencie, kiedy staje się należny, choćby nie został jeszcze otrzymany, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat, i skont).Jak stanowi art. 12 ust. 3a ustawy podatku dochodowego od osób prawnych, za datę powstania przychodów, o których mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności

Zgodnie z art. 12 ust. 3c tej ustawy, w przypadku, gdy strony ustalają, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W myśl ust. 3d, przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego. W przypadku osiągnięcia przychodów związanych z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, a do których nie ma zastosowania art. 12 ust. 3a, 3c, 3d, datą powstania przychodu jest dzień otrzymania zapłaty.

Prawidłowe jest stanowisko Wspólnoty stwierdzające, że przychód z tytułu pożytków z nieruchomości wspólnej powstaje, gdy staje się należny, określony na dzień, w którym należność jest wymagalna, choćby nie została jeszcze faktycznie otrzymana, pod warunkiem, że spełnione są przesłanki art. 12 ust. 3a-3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Prawidłowe jest również stwierdzenie Podatnika, że odsetki, odszkodowania, dotacje, subwencje stają się przychodem w dacie ich faktycznego otrzymania, o ile dotyczą gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Natomiast nieprawidłowe jest stanowisko Jednostki dotyczące przychodów z tytułu pobranych opłat na utrzymanie nieruchomości wspólnej i lokali indywidualnych. Uiszczane zaliczki przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz lokali indywidualnych stanowią dla Wspólnoty przychody w dacie ich otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj