Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-36536/07/FD
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-36536/07/FD
Data
2007.04.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
reklama
ryczałt ewidencjonowany
stawki ryczałtu


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z tytułu najmu gruntu pod tablicę reklamową podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5% przychodu, czy też stanowią przychody zaliczane do grupy 74.4 PKWiU- ,,usługi reklamowe"" i podlegają wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j. t. w Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2007 roku Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu najmu gruntu pod nośnik reklamowy

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Według przedstawionego stanu faktycznego podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu gruntu, wykorzystanego przez najemcę na umieszczenie na nim nośnika reklamowego.

Zdaniem podatnika przychody uzyskane z tego tytułu nie stanowią przychodów zaliczanych do grupy 74.4 PKWiU, opisanej jako: „usługi reklamowe”, wyłączonych z opodatkowania ryczałtem, lecz podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, gdyż mieszczą się w grupie 70.20.12 PKWiU, - „usług w zakresie wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek”.

Art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami) stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również przychody osób fizycznych osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Wysokość stawki ryczałtu dla przychodów z najmu została określona w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w myśl którego ryczałt ten wynosi 8,5% przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro; zaś od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20%. Natomiast zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Wśród usług wymienionych w tym załączniku, których świadczenie wyłącza podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ustawodawca wymienił również usługi zaliczane do grupy 74.4 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami) opisanej jako usługi reklamowe, w tym usługi sprzedaży lub dzierżawy miejsc lub czasu na reklamę - PKWiU 74,40.11. A zatem osiąganie przychodów z tytułu świadczenia ww. usług wyłączałoby podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik osiąga przychody z najmu swojej nieruchomości, nie prowadząc w tym zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę, skoro w przedmiotowej sprawie umowa najmu nieruchomości nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody uzyskane w wyniku wykonania tej umowy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy, tj. w wysokości 8,5% przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj