Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415–181/I/06/KL
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415–181/I/06/KL
Data
2007.01.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
materiały budowlane
remonty
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Jaki rodzaj wydatków poniesionych na modernizację lokalu mieszkalnego tj. zakup rolet wewnętrznych i zewnętrzych, zakup kuchenki elektrycznej, pieca żeliwnego, urządzeń systemu alarmowego oraz trwałej zabudowy kuchni z wbudowanym sprzęten AGD, uprawnia do rozliczenia przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian. / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 11.12.2006r. złożonego przez xxx o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu

do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie rodzajów wydatków na modernizację lokalu mieszkalnego poniesionych na zakup rolet wewnętrznych i zewnętrznych, zakup kuchenki elektrycznej, pieca żeliwnego, urządzeń systemu alarmowego oraz trwałej zabudowy kuchni z wbudowanym sprzętem AGD, uwzględnianych do rozliczenia przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Zdaniem podatnika wymienione powyżej elementy wyposażenia mogą być zaliczone do wydatków na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust.1 pkt 8 lit. „a-c” ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym w 2006r., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jak wynika z treści art 21 ust. 1 pkt 32 lit. „a” ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. „ a – c ” w części wydatkowanej na nabycie w kraju nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, między innymi na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

Za wydatki na remont i modernizację lokalu mieszkalnego uważa, się wymienione w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. /Dz. U. Nr 156, poz. 788./ w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, wydatki poniesione między innymi na zakup materiałów i urządzeń w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Tak więc, w tym konkretnym przypadku wydatki poniesione na zakup rolet wewnętrznych i zewnętrznych, kuchenki elektrycznej, pieca żeliwnego, oraz urządzeń systemu alarmowego będą podlegały odliczeniu w ramach rozliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Natomiast za nieskutkujący zwolnieniem należy przyjąć wydatek poniesiony na trwałą zabudowę kuchni z wbudowanym sprzętem AGD, ponieważ nie został on ujęty w cytowanym wyżej rozporządzeniu.

Reasumując powyższe zdaniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku przedstawione przez Pana stanowisko nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj