Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-147/06/2
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-147/06/2
Data
2006.10.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
odsetki
spadek


Pytanie podatnika
Dlaczego został pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusz inwestycyjny, a nie został pobrany podatek dochodowy od otrzymanej w spadku lokaty bankowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 31.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu dwóch różnych form oszczędzania (lokata bankowa i udział w funduszach kapitałowych).

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pan pismem z dnia 31.07.2006 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik jako jedyny spadkobierca zmarłego w 2005 r. brata otrzymał w 2006 r. w drodze spadku jednostki uczestnictwa Funduszu... oraz lokatę bankową. W skład masy spadkowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn weszła zarówno wartość jednostek uczestnictwa w Funduszu, jak i wartość lokaty bankowej. W 2006 r. jednostki uczestnictwa zostały odkupione od Podatnika przez Fundusz Inwestycyjny. Wypłacona Podatnikowi kwota dochodu została opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W złożonym wniosku zadano pytanie:, dlaczego został pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z odkupienia jednostek uczestnictwa przez Fundusz Inwestycyjny, a nie został pobrany podatek dochodowy od otrzymanej w spadku lokaty bankowej.

Pan uważa, że zarówno od lokaty bankowej, jak i od kwoty uzyskanej z wykupu jednostek uczestnictwa nie powinien być pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 i 3a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zmian.) obowiązek podatkowy podatkiem od spadków i darowizn powstaje:

–przy nabyciu praw do wkładów oszczędnościowych,

–przy nabyciu jednostek uczestnictwa.

Natomiast w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w pkt 7 wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 2 w/cyt ustawy uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Również przychodem z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Pojęcie „fundusze kapitałowe” zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 14 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem za fundusze kapitałowe uważa się:

–fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych,

–ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Art. 30a ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, a także od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych – nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich podatek w formie ryczałtu w wysokości 19% uzyskanego dochodu.

Od ustalonego dochodu płatnik – fundusz inwestycyjny oraz bank – jest obowiązany na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierać zryczałtowany podatek dochodowy oraz zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy przekazać kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

Jak wynika z powyższych unormowań prawnych opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega zarówno przychód uzyskany z odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, jak również dochód uzyskany z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych.

Zatem przedstawione stanowisko we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj