Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D1/423-16/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D1/423-16/07
Data
2007.05.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
działalność statutowa


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy dochód przeznaczony na zakup akordeonu, z którego to dochodu sfinansowano zakup instrumentu i przeznaczono go na cel statutowy, jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych ?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 08.03.2007 r. wpłynął do tut. urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (uzupełniony pismem z dn. 06.04.2007 r.), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie wyszukuje, promuje, wspiera dzieci i młodzież utalentowaną muzycznie, plastycznie i literacko. Stwarza uzdolnionym dzieciom i młodzieży możliwości prezentowania się poza środowiskiem szkolnym, co buduje poczucie ich własnej wartości, rozwija wiarę w zdolności i możliwości twórcze oraz staje się bodźcem do dalszej pracy i rozwoju.

Pozwala młodym w kreatywny sposób uczyć się wrażliwości artystycznej i ludzkiej poprzez udział w koncertach dla pacjentów w szpitalach, kuracjuszy w sanatoriach i gości w miejscach atrakcyjnych turystycznie.

Artyści wywodzący się z różnych środowisk mają możliwość pokazania się licznej publiczności w znaczących lubelskich salach koncertowych.

Do Jednostki zwrócił się student III roku Akademii Muzycznej o sfinansowanie zakupu akordeonu, ponieważ jego sytuacja materialna uniemożliwia mu zakup instrumentu, a tym samym kształcenie muzyczne.

Stowarzyszenie nie posiadając własnych środków finansowych na ten cel zwróciło się do różnych instytucji, które mogą być darczyńcami w tym zakresie. W związku z powyższym Stowarzyszenie otrzymało środki finansowe w łącznej kwocie 24.000,- zł z przeznaczeniem na zakup akordeonu dla studenta. Stowarzyszenie sfinansowało akordeon w kwocie 24.000,- od darczyńców, natomiast kwotę 717,75 zł sfinansowało ze środków własnych, na łączną kwotę 24.717,75.

Jednostka pyta czy dochód przeznaczony na zakup akordeonu, z którego to dochodu sfinansowano zakup instrumentu i przeznaczono go na cel statutowy (§ 5 Statutu), jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych ?

Zajęto następujące stanowisko:

Zdaniem Stowarzyszenia dochód przeznaczony na zakup akordeonu, z którego to dochodu sfinansowano zakup instrumentu i przeznaczono go na cel statutowy jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm) - wolne od podatku są dochody podatników, z pewnymi zastrzeżeniami, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Zależy ono od łącznego spełnienia następujących przesłanek:
- podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie,
- dochody muszą być przeznaczone na cele działalności statutowej.

Zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie również do stowarzyszeń, ale pod warunkiem realizowania przez stowarzyszenie celów określonych przez ustawodawcę w ww. przepisie.

Oznacza to, że dochody stowarzyszenia będą zwolnione od podatku jedynie wówczas, gdy cele statutowe tych organizacji będą tożsame lub zbieżne z celami wymienionymi w pkt 4, w przeciwnym przypadku dochody uzyskane przez takie organizacje będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponieważ – jak wskazuje to Stowarzyszenie, jego celem statutowym jest wspieranie dzieci i młodzieży wybitnie uzdolnionej artystycznie, to można stwierdzić, że cele statutowe Stowarzyszenia pokrywają się z celami preferowanym przez ustawodawcę, szczególnie w części dotyczącej działalności naukowej, kulturalnej i oświatowej.

Zatem, jeżeli cele, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 są celami statutowymi, to dochód w takiej części, w jakiej sfinansowano wydatek związany z zakupem instrumentu muzycznego, spowoduje zwolnienie w tej części dochodu z podatku dochodowego od osób prawnych.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj