Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/52/07/LJ
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/52/07/LJ
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
Wielka Brytania


Pytanie podatnika
W jaki sposób winnam dokonać rozliczenia rocznego kiedy od 1 stycznia do 31 lipca 2006 roku zatrudniona byłam przez pracodawcę polskiego i pracowałam w ramach umowy na czas nieokreślony na terenie Polski, a następnie w sierpniu 2006 roku przeprowadziłam się do Wielkiej Brytanii, gdzie od dnia 11 września 2006 r. podjęłam zatrudnienie w ramach umowy na czas nieokreślony?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zawarte we wniosku z dnia 16 marca 2007 roku (data wpływu do Urzędu 20 marca 2007 r.), uzupełnionym w dniu 8 maja 2007 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1 stycznia do 31 lipca 2006 roku zatrudniona była Pani przez pracodawcę polskiego i pracowała Pani w ramach umowy na czas nieokreślony na terenie Polski. W sierpniu 2006 roku przeprowadziła się Pani do Wielkiej Brytanii, gdzie od dnia 11 września 2006 r. podjęła Pani zatrudnienie w ramach umowy na czas nieokreślony. Dodatkowo w 2005 roku podpisała Pani umowę zakupu mieszkania w Polsce, którego właścicielem stanie się Pani w 2007 roku (podpisanie aktu notarialnego).

Stoi Pani na stanowisku, iż powinna Pani odprowadzić do Urzędu Skarbowego jedynie podatek od dochodów uzyskanych w 2006 roku u polskiego pracodawcy, a podatek od dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii powinien być zapłacony w tym kraju, nie zaś w Polsce.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.),osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast zgodnie z art. 4a w/w ustawy – przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Do dochodów osiągniętych w 2006 roku w Wielkiej Brytanii przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii z dnia 16.12.1976 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych. (Dz. U. z 1978 r. Nr 7 poz. 20).

Zgodnie z art. 15 w/w umowy, z zastrzeżeniem postanowień art. 16, 18, 20 i 21 wynagrodzenia z pracę i inne podobne wynagrodzenia które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mają być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągnięte za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W opisanym przez Panią stanie faktycznym, zgodnie z powyższymi postanowieniami umowy dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu również w Polsce. Sama deklaracja co do zamiaru przebywania w Wielkiej Brytanii na stałe musi mieć odzwierciedlenie w faktycznych okolicznościach takich jak uzyskanie certyfikatu rezydencji wydanego przez odpowiedni organ podatkowy Wielkiej Brytanii, który potwierdziłby fakt posiadania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium tego państwa. Sam fakt zamieszkania i zatrudnienia poza terytorium Polski nie świadczy o tym, iż przestała Pani podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Zgodnie z art. 27ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku je żeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Uzyskane wynagrodzenie w walucie obcej stosownie do art. 11 ust. 3 w/w ustawy przelicza sie na złote według kursu z dnia otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4, w myśl którego jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

W sytuacji kiedy nie zmieniła Pani rezydencji podatkowej na brytyjską winna Pani zgodnie z art. 45 ust 1 w/w ustawy w terminie do 30 kwietnia 2007 r. złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36 i wykazać dochody osiągnięte w 2006 r. w Polsce i Wielkiej Brytanii.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj