Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-20/2007
z 11 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-20/2007
Data
2007.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
faktura
premia


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu otrzymania w 2007 r. premii finansowej przyznanej za realizację obrotu w 2006 ?


Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków. Dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności opodatkowane są liniowym 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych i prowadzona jest księga przychodów i rozchodów.

W zależności od wysokości zrealizowanego obrotu, jeden z dostawców przyznaje swoim odbiorcom (dystrybutorom produktów) rabaty lub bonusy roczne w postaci premii finansowej.

Dnia 12 stycznia 2007 r. otrzymał Pan pismo informujące o przyznaniu premii finansowej w wysokości 21.026,10 zł. za realizację obrotu za rok 2006.

Dnia 01 lutego 2007 r. wystawił Pan fakturę VAT na powyższą kwotę o treści "premia z tytułu realizacji obrotu za rok 2006". W dniu 27 marca 2007 r. kwota należności wynikająca z powyższej faktury została skompensowana ze zobowiązaniami Pana firmy wobec dostawcy.

Zdaniem Pana, w sytuacji gdy wypłacona premia nie jest powiązana z żadną konkretną transakcją, a warunkowana jest ilością nabyć - określonym zachowaniem nabywcy, należy uznać, iż stanowi ona zapłatę za świadczenie określonych usług.

Podnosi Pan również, iż za datę powstania przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 14 ust. 1c pkt 2 uważa się dzień wystawienia faktury nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.

Za datę wykonania usługi należy przyjąć według Pana dzień potwierdzenia realizacji przez dostawcę warunków przyznania premii. Przychód powinien zatem zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu styczniu 2007 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U Podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek VAT.

Stosownie do art. 14 ust. 1c w/w ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.

Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczona w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na dzień kończący rok obrotowy spełniał Pan warunki uprawniające do otrzymania premii finansowej. Otrzymania w/w premii nie można powiązać z żadną konkretną dostawą, ponieważ jest ona udzielona za zrealizowanie określonego poziomu obrotów. Dnia 01 lutego 2007 r. wystawił Pan na w/w premię fakturę.

W świetle powyższych przepisów, niezależnie od faktu spełnienia warunków uprawniających do uzyskania bonusów w formie premii pieniężnych w poprzednim roku obrotowym, winien Pan ustalić przychód w dniu wystawienia faktury.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się, iż przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj