Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDF/423/62/07/LJ
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDF/423/62/07/LJ
Data
2007.06.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
pomoc zagraniczna
środki pomocowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane w 2006 roku wynagrodzenie za pracę wypłacane osobom, których koszty płac pokrywane są ze środków Unii Europejskiej, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego, a fakt realizacji przez pracownika w całości czy też części projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej upoważnia spółkę do odpowiednio pełnego lub częściowego zaniechania poboru zaliczki na podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku z dnia 21 marca 2007 r. (wpływ do Urzędu w dniu 26 marca 2007 r.) za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006 roku pracowała Pani w firmie xxx SA, która realizowała projekty badawcze współfinansowane ze środków 6 Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej (2004-2006). Program ten jest odrębną linią budżetową w wydatkach UE i nie należy do Funduszy Strukturalnych. Ze środków otrzymanych przez firmę na finansowanie projektów są pokrywane w części koszty wynagrodzeń pracowników biorących udział w ich realizacji. Projekty te realizowane są przez pracowników etatowych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Możliwe jest wyodrębnienie kwoty wynagrodzenia wypłaconego poszczególnym pracownikom w części finansowanej przez Unię Europejską. Firma odprowadzała w 2006 roku od pracowników biorących udział w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej miesięczne zaliczki na podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zadaje Pani pytanie czy w 2006 roku podlegała Pani zwolnieniu z podatku dochodowego od wynagrodzeń pochodzących ze środków przekazywanych firmie przez Unię Europejska na poczet wynagrodzeń?

Stoi Pani na stanowisku, że otrzymane w 2006 roku wynagrodzenia za pracę wypłacane firmę osobom, których koszty płac pokrywane są ze środków Unii Europejskiej, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego, a fakt realizacji przez pracownika w całości czy też części projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej upoważnia spółkę do odpowiednio pełnego lub częściowego zaniechania poboru zaliczki na podatek dochodowy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika jeżeli:

a)pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b)podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem,

Zwolnienie podatkowe zawarte w cytowanym powyżej przepisie ma zastosowania jeżeli łącznie spełnione zostały dwie przesłanki:

–środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w/w przepisie oraz zostały przekazane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy

–podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy.

W świetle powyższego ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą skorzystać osoby fizyczne bezpośrednio realizujące cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, lub innej umowy zawartej z podmiotem, który jako „pierwszy” otrzymał środki bezzwrotnej pomocy zwolnione od podatku na podstawie ustawy podatkowej albo otrzymał je pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. Nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia, w przypadku kiedy wypłacone wynagrodzenie, pomimo że jest finansowane ze środków pomocowych, dotyczy innych zadań niż te, dla realizacji których środki otrzymano.Ponadto zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Finansów zawartym w piśmie z dnia 6.11.2002 r. nr PB 5/HM-2276-033-330/02 ze zwolnienia podatkowego korzystają wyłącznie wynagrodzenia osób wykonujących w ramach programu czynności o charakterze merytorycznym. Nie ma ono zastosowania do wynagrodzeń osób wykonujących prace o charakterze pomocniczym (np. administracyjnym, tłumaczenia).

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym wynagrodzenie otrzymywane przez Panią w części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej podlega zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że wykonuje Pani w ramach programu czynności o charakterze merytorycznym. W tym przypadku wypłacone wynagrodzenie winno zostać wykazane przez płatnika w informacji o dochodach PIT-11/8B zgodnie z art. 42 ust. 5 w/w ustawy.

Natomiast jeżeli wypłacone wynagrodzenie jest w części finansowane ze środków własnych osoby prawnej, lub też wykonuje Pani w ramach programu czynności o charakterze pomocniczym to wypłacone środki podlegają opodatkowaniu i od tych dochodów płatnik winien pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj