Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/442-71-1/07
z 25 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/442-71-1/07
Data
2007.07.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
egzekucja sądowa
komornik sądowy
nieruchomość rolna
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Komornik Sądowy w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym od sprzedaży nieruchomości i gruntów zgodnie z art. 43 ust 6 w związku z art. 43 ust 1 pkt 2 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług jest zwolniony z naliczania i poboru podatku VAT ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku nr IV KM 804/01 z dnia 22.06.2007r. przekazanego przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w dniu 04.07.2007r. do załatwienia wg właściwości - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem nr IV KM 804/01 z 22.06.2007r – złożonym w kancelarii Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w dniu 26.06.2007r. i przekazanym do tut. organu podatkowego w dniu 04.07.2007r do załatwienia wg właściwości - Komornik Sądowy zwrócił się o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Wnioskiem nr ............... z 22.06.2007r – złożonym w kancelarii Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w dniu 26.06.2007r. i przekazanym do tut. organu podatkowego w dniu 04.07.2007r do załatwienia wg właściwości - Komornik Sądowy zwrócił się o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Komornik Sądowy prowadzi sprawę egzekucyjną przeciwko dłużnikowi. Przedmiotem egzekucji są nieruchomości ujęte w księgach wieczystych pod numerem;
- ................ dla działki gruntowej nr ......./6 o powierzchni 3,57 ha w skład której wchodzą grunty rolne, pastwiska, tereny mieszkaniowe oraz rowy,- ............... dla działki gruntowej nr ........./3 o powierzchni 2,18 ha w skład której wchodzą łąki, lasy, grunty leśne, rowy, grunty zadrzewione, rowy,
- .................. dla działki gruntowej nr ........../1 o powierzchni 1,66 ha w skład której wchodzą łąki, wody stojące, rowy.
W trakcie postępowania egzekucyjnego Komornik Sądowy uzyskał informację, że dłużniczka nabyła nieruchomość wraz z gruntami od syna w dniu 26.03.1999r. i oświadczyła, że nabyte nieruchomości tworzą gospodarstwo rolne z zabudowaniami. Dłużniczka prowadziła działalność gospodarczą którą zlikwidowała z dniem 01.02.2006r.
Pytanie podatnika;
Czy Komornik Sądowy w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym od sprzedaży nieruchomości i gruntów zgodnie z art. 43 ust 6 w związku z art. 43 ust 1 pkt 2 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług jest zwolniony z naliczania i poboru podatku VAT.
Stanowisko podatnika.
Z operatu szacunkowego przeprowadzonego przez biegłego sądowego w dniu 2 maja 2007r. wynika, że budynki (ich części) będą kwalifikować się do towarów używanych zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2 i art. 43 ust 6 a pozostałe grunty zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług.
Każda działka będzie sprzedawana odrębnie, w związku z tym działka nr ........./6 stanowiąca grunty orne, pastwiska trwałe i tereny mieszkaniowe będzie podlegać zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 2 i art. 43 ust 6 ustawy o VAT. Działka nr ......./3 stanowiąca łąki lasy i grunty rolne, rowy oraz działka nr ......../1 stanowiąca łąki, wody stojące, rowy podlega zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Ponadto w gminie na terenie której położone są nieruchomości brak jest aktualnego planu zagospodarowania dla tych terenów.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w cyt. wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Ilekroć zaś w dalszych przepisach jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT). Nie każda dostawa nieruchomości podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – warunkiem koniecznym, aby dostawa nieruchomości podlegała opodatkowaniu tym podatkiem jest, w świetle obowiązujących przepisów, dokonanie dostawy przez podatnika podatku od towarów i usług, wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Natomiast ust. 2 tego przepisu definiuje pojęcie działalności gospodarczej, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 18 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, wykonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży egzekucyjnej jest będąca własnością dłużnika nieruchomość gruntowa tworząca gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 7,41 ha wraz z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi.

Wobec powyższego, zdaniem tut. organu podatkowego dostawa przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ w tej transakcji dłużnik nie występują jako podatnik podatku od towarów i usług wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Aby odpłatna dostawa podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie bez wpływu na opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług jest fakt, że dostawa ww. nieruchomości dokonana zostanie w drodze postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego. W związku z powyższym, do sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości będącej własnością dłużnika nie będą miały zastosowania przepisy cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko strony uznaje się więc za nieprawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj