Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-16/06
z 16 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/06
Data
2006.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
akcyza
cena nabycia
marża
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży samochodów na podstawie faktur VAT marżę za cenę nabycia należy uznać cenę jaką płaci się za samochód przy jego zakupie oraz akcyzę?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20 lutego 2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 27.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym przez Państwo stanem faktycznym prowadzicie działalność Auto-Handel. Od kupionych samochodów na terenie Unii europejskiej na podstawie umowy kupna, na terytorium kraju płacicie akcyzę.
Zgodnie z Państwa stanowiskiem przy sprzedaży tych samochodów na podstawie faktur VAT marża za cenę nabycia należy uznać cenę jaką płacicie za samochód przy jego zakupie oraz akcyzę, jako bezpośrednio związaną z transakcją zakupu powyższych samochodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje, iż zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje pojęcia „ceny nabycia” zatem należy sięgnąć do definicji zawartej w art. 26A część B ust. 3 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodastw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – która posługuje się pojęciem cena zakupu. Oznacza ona dla ustawodawcy unijnego wszystko to, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca( podmiot od którego zostały nabyte w/w samochody) otrzymał lub ma otrzymać od podatnika dokonującego odsprzedaży towaru.
W związku z powyższym należy przyjąć, iż cena nabycia jest to kwota jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić zbywcy.

Nie obejmuje ona zatem podatków, prowizji, opłat, kosztów transportu, ubezpieczenia lub innych kosztów, którymi obciążycie Państwo nabywców w/w samochodów w cenach sprzedaży. Wszystkie te koszty będą stanowić element kalkulacyjny marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, łącznie z podatkiem akcyzowym którego Państwo jesteście podatnikiem.
Akcyza od nabywanych towarów nie jest składnikiem ceny nabycia. Jest ona składnikiem uzyskanej marży i jako taka wchodzi w podstawę opodatkowania w tym szczególnym trybie rozliczania podatku VAT. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 29 ust. 20 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.
Tak więc stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. Podatek akcyzowy nie stanowi składnika ceny nabycia.

Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani też nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj