Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0010/07/AK
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0010/07/AK
Data
2007.04.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dywidendy
odliczenia od podatku
prawo do odliczenia
przychód
strata
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzi, czy otrzymana dywidenda stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych łącznie z przychodami osiąganymi z działalności gospodarczej oraz czy istnieje możliwość odliczenia zapłaconego podatku od dywidendy od podatku wyliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji ponoszenia strat.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie odliczeń z tytułu podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP w sytuacji strat podatkowych;

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z o.o. od 2002r. ponosi stratę podatkową. Spółka otrzymała dywidendę z tytułu udziału w zyskach polskiej spółki, którą wyłączyła z przychodów. Jednocześnie ze względu na ponoszone straty Spółka nie odliczyła jeszcze podatku od dywidendy z tytułu udziału w zyskach polskiej spółki.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy otrzymana dywidenda stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych łącznie z przychodami osiąganymi z działalności gospodarczej oraz czy istnieje możliwość odliczenia zapłaconego podatku od dywidendy od podatku wyliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji ponoszenia strat.

Zdaniem Podatnika Spółka postąpiła prawidłowo nie uwzględniając dywidendy otrzymanej od spółki mającej siedzibę w Polsce w przychodach, z których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. Jednocześnie w sytuacji ponoszenia strat podatkowych za kolejne lata podatkowe wobec braku możliwości odliczenia kwoty pobranego wcześniej przez płatnika podatku od dywidendy, Spółka może go odliczyć w latach następnych. Przy czym prawo do takiego odliczenia nie jest ograniczone w czasie, czyli Podatnik ma prawo odliczyć podatek nawet po upływie 5 lat od jego uiszczenia.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Dochody te są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym i nie podlegają kumulacji z innymi dochodami uzyskiwanymi przez podatnika. Zgodnie, bowiem z art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 i 22. Zatem Spółka otrzymując dywidendę od polskiej spółki prawidłowo nie połączyła jej równowartości z innymi uzyskanymi przychodami.

Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19. Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. w razie braku możliwości odliczenia, o którym mowa w ust. 1, kwotę podatku, zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie, odlicza się w następnych latach podatkowych.

W świetle powołanych przepisów warunkiem skorzystania z odliczenia podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend jest wykazanie podatku obliczonego na zasadach ogólnych. W przypadku, gdy w danym roku podatnik poniósł stratę podatkową może dokonać tego odliczenia w kolejnych latach podatkowych. Przy czym ustawodawca nie określił żadnego limitu czasowego ograniczającego prawo do takiego odliczenia. Zatem podatnik zachowuje prawo do odliczenia do czasu powstania podatku należnego. Jednocześnie jednak brak możliwości odliczenia potrąconego przez płatnika podatku nie powoduje powstania nadpłaty w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej. Wobec tego nie można żądać zwrotu podatku potrąconego przez płatnika od urzędu skarbowego w trybie stwierdzenia nadpłaty.

Z dniem 01.01.2007r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych została znowelizowana. Niniejsza nowela została wprowadzona ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589). Na podstawie art. 1 pkt 23 ustawy zmieniającej art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony. Zatem co do zasady w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r. zlikwidowana została możliwość rozliczenia podatku od dywidend pobranego przez płatnika w ramach odliczenia na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15.02.1992r. W miejsce takiego rozwiązania wprowadzone zostało zwolnienie od podatku, zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli zostaną spełnione warunki wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r.

Na podstawie jednak przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zachowane zostały prawa nabyte pod rządami przepisów zawierających odliczenie od zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidend. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2007 r. nabyli prawo do odliczeń określone w art. 23 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r., zachowują to prawo w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006r.

Ponadto na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy nowelizującej podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2008r. uzyskali dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lecz nie nabyli prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, o której mowa w art. 1, dokonują odliczenia podatku pobranego od tych dochodów w zakresie i na zasadach określonych w art. 23 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Zatem jeżeli Spółka otrzymała dywidendę, od której został potrącony zryczałtowany podatek dochodowy, lecz z powodu ponoszonych strat nie miała ona możliwości odliczenia tego podatku, to odliczenie to będzie mogło być dokonane w następnych latach podatkowych, zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Jednocześnie - jak już wyżej stwierdzono - art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. nie ograniczał prawa do odliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego w czasie.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego Spółka postąpiła prawidłowo nie uwzględniając dywidendy otrzymanej od spółki mającej siedzibę w Polsce w przychodach, z których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. Jednocześnie w sytuacji ponoszenia strat podatkowych za kolejne lata podatkowe wobec braku możliwości odliczenia kwoty pobranego wcześniej przez płatnika podatku od dywidendy, Spółka może go odliczyć w latach następnych. Przy czym prawo do takiego odliczenia nie jest ograniczone w czasie, czyli Podatnik ma prawo odliczyć podatek nawet po upływie 5 lat od daty od jego uiszczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj