Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.1-415-07/07
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.1-415-07/07
Data
2007.05.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
motocykl
pozarolnicza działalność gospodarcza
środek trwały
zaliczenie do środków trwałych


Pytanie podatnika
Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu motocykla jako środka trwałego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz związanych z tym zakupów paliwa oraz ujęcia w kosztach uzyskania przychodów zakupu specjalnej odzieży skórzanej do jazdy na motocyklu.


Postanowienie

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21 marca 2007 r. złożonego w tut. organie dnia 22 marca 2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznaję za prawidłowe

stanowisko Pana w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu motocykla jako środka trwałego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz związanych z tym zakupów paliwa

uznaję za nieprawidłowe

stanowisko Pana w części dotyczącej ujęcia w kosztach uzyskania przychodów zakupu specjalnej odzieży skórzanej do jazdy na motocyklu.

Uzasadnienie

W dniu 22 marca 2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego. Z treści złożonego wniosku wynika, co następuje.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą – sieć aptek na terenie województw Kujawsko-Pomorskiego, Małopolskiego i Podkarpackiego. Na terenie Bydgoszczy prowadzi Pan cztery punkty sprzedaży detalicznej położone w różnych częściach miasta. W celu sprawniejszego i mniej kosztownego przemieszczania się między tymi punktami zamierza Pan kupić motocykl, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Tut. organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Z kolei art. 22a ust. 1 pkt 2 tejże ustawy stanowi, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane środkami trwałymi. Zatem motocykl zakupiony jako środek transportu służący do prowadzenia działalności gospodarczej będzie stanowił środek trwały Pana firmy podlegający amortyzacji zgodnie z przepisami art. 22a – 22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast jeśli chodzi o ujęcie w kosztach uzyskania przychodów zakupu specjalnej odzieży skórzanej do jazdy na motorze stanowisko tut. Organu jest następujące.

Wydatek związany z takim zakupem nie ma bezpośredniego wpływu na uzyskiwane przychody, podwyższa jedynie bezpieczeństwo jazdy pojazdem jednośladowym. Zatem nie ma podstaw do uznania tego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie spełnia bowiem wymogów zawartych w art. 22 ust. 1 tejże ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 223 § 1 w związku z art. 239 i 236 § 2 pkt 1 wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj