Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-75/07/PAWA
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-75/07/PAWA
Data
2007.05.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie stawki podatku
opakowania
produkt leczniczy


Pytanie podatnika
Czy na gruncie przepisów ustawy o VAT, Spółka dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego produktów leczniczych zarejestrowanych w Rejestrze Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu w Polsce, uprawniona jest do opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów według stawki 7 % niezależnie od tego czy nabywane produkty lecznicze posiadają jedynie opakowania zbiorcze, czy też są opakowane w opakowania bezpośrednie i zewnętrzne?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 5 marca 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 8 marca 2007 r.)

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest podmiotem działającym w branży farmaceutycznej. Spółka nabywa wewnątrzwspólnotowo produkty lecznicze:

• zapakowane w opakowania zewnętrzne, gotowe do sprzedaży;

• niezapakowane ani w opakowania zewnętrzne, ani bezpośrednie (np. produkt leczniczy w postaci tabletek dostarczanych w zbiorczych pojemnikach – takie produkty są pakowane przez Spółkę zarówno w opakowania bezpośrednie, jak i zewnętrzne, a następnie sprzedawane).

Nabywane przez Spółkę produkty lecznicze zarejestrowane są w Rejestrze Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym, przy czym w Rejestrze poza nazwą produktu leczniczego ujawnione są m.in. dane o mocy produktu leczniczego, jego postaci i dawce, opis opakowania produktu leczniczego, w tym wymogi jakościowe dotyczące opakowań, wymagania dotyczące oznakowania opakowania bezpośredniego i zewnętrznego.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego stanu faktycznego, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, na następujące pytanie:

Czy na gruncie przepisów ustawy o VAT, Spółka dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego produktów leczniczych zarejestrowanych w Rejestrze Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu w Polsce, uprawniona jest do opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów według stawki 7 % niezależnie od tego czy nabywane produkty lecznicze posiadają jedynie opakowania zbiorcze, czy też są opakowane w opakowania bezpośrednie i zewnętrzne?

Zdaniem Spółki, wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów leczniczych powinno podlegać opodatkowaniu według stawki 7 % VAT, niezależnie od tego czy Spółka nabywać będzie produkty opakowane, czy też nie posiadające opakowania zewnętrznego lub bezpośredniego, o ile produkty lecznicze o danej mocy wpisane są do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu w Polsce oraz zakwalifikowane do grupowania PKWiU 24.4.

Spółka uważa, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku 3 do ustawy, stosuje się obniżoną stawkę podatku VAT 7 %. W pozycji 79 załącznika nr 3 ujęto produkty lecznicze sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania ex 24.4 i wpisane do rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym.

W opinii Spółki, powyższe oznacza, że Spółka ma prawo zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7 % do nabywanych wewnątrzwspólnotowo produktów leczniczych pod warunkiem, że produkty te:

• zostały sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania ex 24.4,

• są wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego.

W grupowaniu PKWiU 24.4 wymienione są zarówno:

1. leki przeznaczone do sprzedaży detalicznej, do których w opinii Spółki zalicza się leki pakowane, oraz

2. leki niepakowne do sprzedaży detalicznej, przez które, zdaniem Spółki, należy rozumieć produkty lecznicze nie posiadające opakowania zewnętrznego, czy też bezpośredniego.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, nawet jeżeli Spółka nabywać będzie w ramach wewnątrzwspólnotowgo nabycia towarów leki nie posiadające opakowania zewnętrznego, czy też bezpośredniego, leki takie w dalszym ciągu będą podlegały klasyfikacji do grupowania PKWiU 24.4 uprawniającego do zastosowania preferencyjnej stawki 7 %.

Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej są produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. W myśl art. 28 ust. 1 tej ustawy produkt leczniczy dopuszczony do obrotu podlega wpisowi do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa Prawo farmaceutyczne w art. 2 pkt 32 definiuje produkt leczniczy jako substancję lub mieszaninę substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi.

Spółka zauważa, iż w definicji produktu leczniczego brak jest jakiegokolwiek odwołania do opakowania, w którym miałby występować produkt leczniczy, w szczególności rodzaj opakowania nie determinuje możliwości uznania danej substancji za produkt leczniczy. W konsekwencji należy uznać, iż pozwolenie na dopuszczenie do obrotu i w dalszej kolejności wpis do Rejestru dotyczy substancji jako takiej, której przypisuje się określone właściwości, natomiast rodzaj opakowania tej substancji jest wtórną cechą produktu leczniczego.

Ponadto, Spółka wskazuje, że zgodnie z przepisami dotyczącymi rejestracji leków, do Rejestru wpisuje się odrębnie każdą dawkę określonej postaci farmaceutycznej, a także że dla każdej mocy i każdej postaci farmaceutycznej wymagane jest złożenie odrębnego wniosku o dopuszczenie do obrotu. Żadna z tych regulacji nie wymaga odrębnej rejestracji konkretnych opakowań, co – w ocenie Spółki – potwierdza, iż opakowanie jest cechą wtórną produktu leczniczego.

Zdaniem Spółki, zważywszy, iż ustawa VAT odwołuje się do pojęcia produktu leczniczego, którym jest substancja o określonych właściwościach i która to substancja podlega wpisowi do Rejestru, oraz mając na uwadze, iż opakowanie tej substancji nie powinno mieć wpływu na możliwość zakwalifikowania tej substancji do kategorii produktów leczniczych, Spółka dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów leczniczych, których nazwy zostały wpisane do Rejestru, uprawniona jest do zastosowania stawki 7 % VAT bez względu na fakt, czy przedmiotem nabycia są leki zapakowanie czy też niezapakowane.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dalej “ustawa o VAT”) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast według art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust.12 i art. 114 ust.1.

Załącznik nr 3 do ustawy o VAT stanowi wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %, w którym pod pozycją nr 79 wpisane zostały “Produkty lecznicze wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego” zakwalifikowane wg symbolu PKWiU nr ex 24.4, przy czym oznaczenie “ex” dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że Spółka może zastosować stawkę podatku VAT 7 % do sprzedaży produktów leczniczych pod warunkiem, że:

• produkty te zostały sklasyfikowane wg PKWiU do grupy ex 24.4;

• są wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym.

W związku z powyższym, aby zastosować obniżoną stawkę podatku w wysokości 7 % w/w warunki muszą zostać spełnione łącznie.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego, podkreśla, iż nie jest organem właściwym w sprawach wydawania opinii w zakresie klasyfikacji wyrobów i usług oraz wymogów odnośnie opakowań produktów leczniczych. Zgodnie z treścią Komunikatu Prezesa GUS z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS Nr 12, poz. 87), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zatem Naczelnik tutejszego Urzędu, udzielając niniejszej interpretacji traktuje jako część opisu stanu faktycznego twierdzenie Strony zawarte we wniosku, iż Spółka nabywa produkty lecznicze sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania ex 24.4 i wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których klasyfikacja nie jest zależna od posiadania opakowania zewnętrznego oraz bezpośredniego.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w tym stanie faktycznym, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj