Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PD/415-6/07
z 11 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/07
Data
2007.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prowizja biura maklerskiego
prowizje bankowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ponoszonych opłat bankowych za zarządzanie w ramach świadczonej "umowy o zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie przez MILLENIUM TFI SA".
Tożsamy z
152507


W dniu 09 maja 2007r. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ponoszonych opłat bankowych za zarządzanie w ramach świadczonej „Umowy o zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie przez MILLENIUM TFI SA”.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni osiąga przychody z tytułu posiadania papierów wartościowych i z tego tytułu ponosi koszty opłat bankowych w ramach zawartej z Bankiem MILLENIUM „Umowy o zarządzanie cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie przez MILLENIUM TFI SA”. Natomiast posiadanymi papierami wartościowymi zarządza Dom Maklerski MILLENIUM, który będąc odrębnym podmiotem gospodarczym pobiera opłaty tylko od sprzedaży poszczególnych akcji, czyli tzw. prowizję brokerską. W sporządzonej przez Dom Maklerski informacji PIT-8C wykazano jedynie w/w opłaty brokerskie, bez uwzględnienia poniesionych przez Wnioskodawczynię na rzecz banku opłat za zarządzanie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ponoszone opłaty bankowe za zarządzanie pakietem papierów wartościowych w ramach zawartej w tym zakresie umowy, stanowią koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, własne stanowisko w sprawie zawarte we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa – Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c). Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Przy czym podatek płaci się według stawki 19% uzyskanego dochodu. Zasady ustalenia tego dochodu określa art. 30b ust. 2 cytowanej ustawy. Z powołanego przepisu wynikają elementy mające wpływ na wysokość tego dochodu; są nimi przychód oraz koszty jego uzyskania. Różnica między tymi wielkościami stanowi dochód podlegający opodatkowaniu.

Kosztami uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Przy czym zauważyć należy, że art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych. Koszty te można podzielić na dwie grupy: bezpośrednio przypisane do danej transakcji, np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego, koszty poniesione w roku podatkowym związane z obsługą rachunku w celu uzyskania przychodu, np. prowizja, wydatki związane z założeniem rachunku.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać, iż opłaty na rzecz podmiotu zajmującego się zarządzaniem i obsługą portfela papierów wartościowych ponoszone w ciągu roku podatkowego mogą zostać uwzględnione przy ustalaniu dochodu za ten rok z tytułu zbycia papierów wartościowych lub realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych. Zgodnie z przepisem art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczenie wysokości zobowiązania następuje w formie odrębnego zeznania (PIT-38), obejmującego rok podatkowy. Zatem stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 par. 1 i 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj