Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440-DF2/415-20389/VII/2007
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440-DF2/415-20389/VII/2007
Data
2007.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prowadzenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
czy pracując jako sanitariusz w karetce pogotowia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki ponoszone na zakup artykułów sanitarnych i środków czystości ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.), art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia xx listopada 2006 roku (data wpływu: xx listopada 2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia xx grudnia 2006 r. (data wpływu: xx stycznia 2007 r.), w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Pana, w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów - z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - zakupu artykułów sanitarnych i środków czystości – jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14 listopada 2006 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie :
czy pracując jako sanitariusz w karetce pogotowia mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki ponoszone na zakup artykułów sanitarnych i środków czystości ?

Stan faktyczny: Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, przedmiotem są jest: kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, działalność ambulansów wypadkowych, działalność paramedyczna, działalność związana z ochroną zdrowia ludzkiego pozostała, pomoc społeczna pozostała, bez zakwaterowania. Obecnie wykonuję pracę sanitariusza w karetce pogotowia.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona uważa, że może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zakupu artykułów sanitarnych i środków czystości.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem, tych które zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego też przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.

Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu z danego źródła.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w wniosku, wynika, że w chwili obecnej w ramach prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, wykonuje Pan pracę sanitariusza w karetce pogotowia.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy jest Pan zobowiązany do zakupu środków sanitarnych takich jak zakup rękawic i środków czystości.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, wyżej wymienione wydatku mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w sytuacji, gdy usługobiorca (czyli, podmiot na rzecz którego świadczy Pan usługi, tj np. szpital, właściciel karetki pogotowia) – nie wyposażałby ambulansu w środki sanitarne a do Pana obowiązków należałoby utrzymanie ambulansu w czystości, to w tej sytuacji wydatki takie stanowiłyby związek przyczynowo-skutkowy z prowadzona przez Pana działalnością gospodarczą i stanowiłyby koszty uzyskania przychodów.

Należy podkreślić, jednak, że to na podatniku spoczywa ciężar rzetelnego podziału wydatków przypadających na część mieszkalną i część na działalność oraz wskazania istnienia związku przyczynowo-skutkowego tych wydatków z przychodem.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj