Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu
USI-PB-415-39/07/325/MPM
z 2 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-PB-415-39/07/325/MPM
Data
2007.07.02



Autor
Urząd Skarbowy w Kołobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
najem
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia od dochodu wydatkow poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji związanej z zakupem lokalu mieszklanego?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w dniu 21 września 2006 roku zawarł z bankiem umowę kredytu hipotecznego na sfinansowanie zakupu na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego od osoby, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała w 2002 r. budynek mieszkalno-usługowy. Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego w dniu 4 października 2006 r. Od 1 stycznia 2007 r. wnioskodawca wynajmuje przedmiotowy lokal innej osobie oraz posiada informacje, iż firma od której nabył ww. lokal również go wcześniej wynajmowała.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny podatnik stoi na stanowisku, że przysługuje mu prawo do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest niezgodne z prawem.

Na podstawie art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.– zwanej dalej „ustawą” – podatnikom podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu przysługuje prawo pomniejszenia podstawy obliczenia podatku o faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „nowo wybudowany” i „własne potrzeby”. W celu dokonania interpretacji w/w przepisu organ podatkowy odnosi się do definicji zawartej w Uniwersalnym Słowniku Języka Polskiego (PWN, Warszawa 2003 r.), według którego „nowo” to niedawno, w niedalekiej przeszłości, ostatnio, dopiero co, świeżo (wybudowany), natomiast „mieć coś na własne potrzeby” oznacza mieć coś tylko dla siebie, nie w celach zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabyty przez podatnika w 2006 r. lokal mieszkalny nie znajduje się w nowo wybudowanym budynku. Budowa bowiem zakończyła się w 2002 r., a przedmiotowe mieszkanie do dnia zakupu przez podatnika było wynajmowane osobom trzecim. Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny 4 października 2006 r., a następnie go wynajął. Nie zostały więc spełnione podstawowe warunki zawarte w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy. Nabyty lokal nie znajduje się w nowo wybudowanym budynku, a sfinansowany kredytem zakup tego lokalu nie spełnia warunku własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. O własnych potrzebach mieszkaniowych nie można bowiem mówić w sytuacji, kiedy podatnik nie mieszka w danym lokalu, lecz np. wynajmuje go w celach zarobkowych. Kryterium zakupu lokalu mieszkalnego „na własne potrzeby mieszkaniowe” będzie w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu, spełnione wówczas, gdy lokal mieszkalny zostanie zakupiony w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika, a nie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych innych osób lub uzyskania dodatkowych źródeł przychodu.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż prawo do odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zakup lokalu mieszkalnego, wg. stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 r., podatnik uzyskiwał wówczas, gdy wydatki te były poniesione na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W sytuacji gdy podatnik zakupione mieszkanie przeznaczył na wynajem, nie zaspokajał własnych potrzeb mieszkaniowych, a tym samym nie mógł poniesionych wydatków odliczyć od dochodu w ramach tzw. „ulgi odsetkowej”. Wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z najmu (o ile przedmiotowe źródło przychodu nie będzie opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj