Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
OP/423-4/07
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OP/423-4/07
Data
2007.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
obowiązek składania deklaracji
wspólnota mieszkaniowa
zaliczka na podatek
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w świetle nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wspólnota ma obowiązek składać comiesięczne deklaracje podatkowe oraz odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od osiągniętego w danym miesiącu dochodu?


POSTANOWIENIE

Na postawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)- po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Wspólnotę Mieszkaniową z dnia 02.01.2007r. (wpływ do tut. Organu 10.01.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie:

  • Czy w świetle nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wspólnota ma obowiązek składać comiesięczne deklaracje podatkowe oraz odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy od osiągniętego w danym miesiącu dochodu?

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wspólnota Mieszkaniowa, zwróciła się z zapytaniem o interpretację przepisów prawa podatkowego w świetle nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wspólnoty od 01.01.2007r. nadal obowiązywać będą dotychczasowe zwolnienia wspólnot mieszkaniowych ze składania comiesięcznych deklaracji podatkowych, a co za tym idzie również wspólnoty nie będą musiały odprowadzać podatku od dochodów, gdyż Wspólnota nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz reprezentowanego przez Wspólnotę Mieszkaniową stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje:

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.)- przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty;(...).

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Charakter tych opłat i pokrywanych z nich kosztów uzasadnia rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez lokatorów oraz ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego i zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie.

A zatem przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, należy rozumieć:

  • budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami;
  • pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych;
  • urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione;

Opłaty czynszowe związane z wyżej wymienionymi budowlami, obiektami i urządzeniami i finansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jednocześnie stanowią one przychody i koszty podatkowe w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód z tego tytułu - jeśli zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego.

A zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi - bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem, dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez Wspólnotę tj. np. wynajem pomieszczeń czy dzierżawa terenu.

W sytuacji, gdy Wspólnota mieszkaniowa uzyska dochód z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi będzie miał zastosowanie art. 25 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.), który mówi, że: „podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a,3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Od 1 stycznia 2007r. ustawodawca zlikwidował obowiązek składania deklaracji miesięcznych CIT-2 na podatek dochodowy od osób prawnych.

Zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

W ocenie Naczelnika tut. Organu, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj