Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/033/415-3/07/MG
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/033/415-3/07/MG
Data
2007.04.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
dot. rozliczenia dofinansowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (j.t Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.)organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone we wniosku z dnia .... w sprawie rozliczenia dofinansowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia ..... podatnik prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą pod firmą X” zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Podatnik prowadząc działalność gospodarczą w przedsiębiorstwie posiadającym status zakładu pracy chronionej , na podstawie przepisu art.26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. 123 poz. 776 ze zm.), otrzymuje co dwa miesiące dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.Dofinansowanie to przeznacza na płace zatrudnianych pracowników niepełnosprawnych. Nadwyżka będąca różnicą pomiędzy kwotą dofinansowania a kwotą wydatkowaną na płace osób niepełnosprawnych przekazywana jest , zgodnie z przepisem art.26a ust.5 pkt 2 cytowanej ustawy, na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Po zakończeniu roku kalendarzowego Podatnik zgodnie z art.26c ust.5 cyt. Ustawy, dokonuje rozliczenia i zwraca różnicę między maksymalnym otrzymanym dofinansowaniem a ryczałtem , według którego się rozlicza.

W związku z tym, że od dnia 01.01.2007r. nie obowiązuje art.21 ust.1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy którego wolne od podatku dochodowego były dotacje,subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych,podatnik zwrócił się z zapytaniem:
Czy cała kwota otrzymywanego dofinansowania jest opodatkowana czy też nie oraz kiedy należy określić podatek od uzyskanego dofinansowania.

Własne stanowisko podatnika:
Zdaniem podatnika otrzymane dofinansowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w miesiącu otrzymania dofinansowania, jednakże jedynie od tej części dofinansowania, która jest przeznaczona na sfinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.Od tej części, która nie została przeznaczona na sfinansowanie wynagrodzeń, a została przeniesiona na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie należy odprowadzać podatku dochodowego, ponieważ ta część nie stanowi dochodu podatnika albowiem środki zgromadzone na tym Funduszu nie stanowią własności podatnika, nie powiększają jego majątku, a po zakończeniu roku podlegają zwrotowi.

Rozpatrując powyższy wniosek organ podatkowy stwierdza:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą. Przedsiębiorstwo jest zakładem pracy chronionej, w związku z tym otrzymuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W myśl art.21 ust.1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez Zakłady Pracy Chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Przepis ten został uchylony z dniem 01.01.2004r, jednakże art.14 ustawy z dnia 12.11.2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 202,poz.1956 ze zm.)postanowił, że „ zwolnienie, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 47b i 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do 31 grudnia 2004r. Przepis art 23 ust.1 pkt 56, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r stosuje się odpowiednio.

Z kolei w art.3 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 263 poz. 2619) wprowadzono zapis, że w w/w ustawie z dnia 12.11.2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza się następujące zmiany:.„w art.14 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie : zwolnienie, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 47b i 48 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2006r.”. Przepis art.23 ust.1 pkt 56 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r stosuje się odpowiednio.
Zatem na podstawie powołanych wyżej przepisów dopłaty do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych otrzymane z PFRON, na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych były zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych a wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów ( przychodów), o których mowa wyżej nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów do dnia 31.12.2006r.
Według stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2007 roku zwolnienie przychodów wymienionych przez podatnika we wniosku, nie przysługuje.
Zgodnie z art.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.
Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. dotacje, subwencje,dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem,zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych ( art.14 ust.2 pkt 2 ).
Natomiast zgodnie z art.14 ust. 1i w/cyt. ustawy w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust.1c,1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Zatem miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych otrzymane przez Podatnika z PFRON stanowi przychód Podatnika w miesiącu otrzymania wartości pieniężnych tj. z chwilą wpływu dofinansowania na konto Podatnika.Dofinansowanie, które nie zostało przeznaczone na sfinansowanie wynagrodzenia a zostało przekazane na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z przeznaczeniem na indywidualny program rehabilitacji pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w ZPChr. nie jest przychodem zwolnionym z opodatkowania w świetle obowiązujących przepisów podatkowych.
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zakład pracy chronionej zobowiązany jest tworzyć Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W świetle art.33 ust.2 ustawy z dnia 27.08.1997r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123 poz.776 ze zm.) fundusz rehabilitacji tworzy się w szczególności:
1.ze środków, o których mowa w art.26a ust.5 pkt 2 oraz w art.31 ust.3 pkt.1 lit b i pkt 2
2.z części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z odrębnymi przepisami
3.z wpływów z zapasów i darowizn,
4.z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu rehabilitacji,
5.Ze środków pochodzących ze zbycia środków trwałych zakupionych ze środków funduszu, w części niezamortyzowanej.
Art.26a ust.6 w/wym ustawy mówi, że miesięczne dofinansowanie wypłaca Fundusz przez okres roku w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika, a art. 26a ust.7 mówi, że po upływie okresu, o którym mowa w ust.6, pracodawca może wystąpić do Funduszu z wnioskiem o przedłużenie wypłacania miesięcznego dofinansowania na kolejne okresy roczne.
Wobec powyższego przedstawione przez Panią stanowisko w sprawie rozliczenia otrzymywanych dofinansowań w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych jest nieprawidłowe.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego we wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1, § 2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj