Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-2/07/2280
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-2/07/2280
Data
2007.01.17



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
alkohol
integracja
koszty uzyskania przychodów
pracownik


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem czy wydatki na alkohol stanowiący poczęstunek na spotkaniu pracowniczym z okazji Świąt i Nowego Roku mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?


Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki z 27 grudnia 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy wydatki na alkohol stanowiący poczęstunek na spotkaniu pracowniczym z okazji Świąt i Nowego Roku mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka stoi na stanowisku, iż poczęstunek niewielką ilością alkoholu przy okazji spotkania z pracownikami stanowi koszt uzyskania przychodu, ponieważ wpływa na dobrą atmosferę w zakładzie pracy, która to z kolei rzutuje na wyniki pracy a co za tym idzie pozostaje w związku z osiąganymi przychodami.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Wnioskodawcy:
Zgodnie z ogólną definicją kosztów wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym do 31.12.2006 r., do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wskazanych przez ustawodawcę w art. 16, ust. 1. Podatnik uznając dany wydatek za koszt uzyskania przychodu musi wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. W katalogu art. 16 ust. 1 – czyli wśród wydatków nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów podatkowych, nie wymieniono wydatków na rzecz pracowników ponoszonych w związku z organizacją imprez okolicznościowych oraz integracyjnych. Z treści wniosku złożonego przez Spółkę wynika, iż wydatki te mają na celu poprawę atmosfery w zakładzie pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zapewnienie większej efektywności pracy a także są one ponoszone incydentalnie. Tak więc wydatki na alkohol przeznaczony na poczęstunek dla pracowników w trakcie imprez okolicznościowych jakimi są m.in. spotkania świąteczne i noworoczne, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 O.p. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 O.p. podatkowej. Zażalenie nie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj