Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-23/79/07/AG
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-23/79/07/AG
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
kapitały pieniężne
masa upadłościowa
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest wykazywanie przez nią straty z tytułu utraconych a zainwestowanych pieniędzy, pomimo braku PIT-8C? Czy też nie powinna w ogóle uwzględniać żadnych danych w zakresie środków powierzonych, a nie odzyskanych z XY DM S.A., licząc na to, że w przyszłości może uda się jej wyegzekwować jakieś pieniądze z masy upadłości XY DM S.A.?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2007r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 14.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, odnośnie opodatkowania przychodów kapitałowych - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażonewe wniosku – za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.03.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatników o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, uzupełniony pismem z dnia 11.04.2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatniczka zawarła w 2005 roku z XY Dom Maklerski S.A. „Umowę o zarządzanie portfelem i prowadzenie rachunku inwestycyjnego”, która dotyczyła zarządzania portfelem inwestycyjnym poprzez inwestowaniew następujące instrumenty finansowe: nie będące papierami wartościowymi kontrakty terminowe, umowy forward dotyczące stop procentowych, kontrakty na różnicę, opcje, kontrakty terminowe typu futures, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe, lokaty bankowe, obligacje niedopuszczone do publicznego obrotu. W dniu 4 kwietnia 2006 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odebrała XY DM S.A. zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej nakazując rozwiązanie umów z klientami i zwrot powierzonych XY DM S.A. środków. W dniu 8 maja 2006r. XY DM S.A. wypowiedziała podatniczce powyższą umowę. Następnie w dniu 22 czerwca 2006r. Sąd ogłosił upadłość XY DM S.A. Obecnie przeciwko upadłemu XY DM S.A. toczy się postępowanie upadłościowe w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy. Wobec właścicieli spółki toczy się również postępowanie prokuratorskie, jak również powództwo cywilne z którym wystąpiła KPWiG w imieniu klientów upadłego domu maklerskiego.

XY DM S.A. nie dokonała rozliczenia z wnioskodawczynią. Otrzymała ona jedynie wypłaty pieniężne obejmujące zaledwie kilka procent wartości zainwestowanych przeznią pieniędzy. Podatniczka podejrzewa, iż najprawdopodobniej przez kilka lat inwestycje realizowane przez XY DM S.A. przynosiły straty wpływające na spadek rzeczywistej wyceny jej rachunku inwestycyjnego. Istnieje ponadto poważne ryzyko, że Syndyk masy upadłości XY DM S.A. nie przekaże klientom XY DM S.A. rocznej informacji o dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C.

W związku z zaistniałą sytuacją wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, jak ma dokonać rozliczenia rocznego za 2006 rok – czy zasadne jest wykazywanie przez nią straty z tytułu utraconych a zainwestowanych pieniędzy, pomimo braku PIT-8C? Czy też nie powinna w ogóle uwzględniać żadnych danych w zakresie środków powierzonych, a nie odzyskanych z XY DM S.A., licząc na to, że w przyszłości może uda się jej wyegzekwować jakieś pieniądze z masy upadłości XY DM S.A.?

Zdaniem podatniczki, podstawą do rozliczenia rocznego są informacje uzyskiwanena formularzach PIT-11/8B lub PIT-8C. Jednak w przypadku braku takiej informacji, podatnik powinien sporządzić zeznanie podatkowe na podstawie posiadanych przez siebie danych wynikających z dowodów zastępczych. W przekonaniu wnioskodawczyni, mimo że nie posiadaona PIT-8C, powinna wykazać w zeznaniu rocznym stratę w wysokości różnicy pomiędzy wpłaconymi a otrzymanymi zwrotnie środkami pieniężnymi z XY DM S.A. na podstawie posiadanych dokumentów – umowy o zarządzanie portfelem i prowadzenie rachunku inwestycyjnego, wyciągi z kont potwierdzające wpłatę środków do XY DM S.A. oraz wypłatyz XY DM S.A. dokonywane na jej konto.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku,za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających. Przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych (art. 17 ust 1b ww. ustawy). W przypadku inwestowania w pochodne instrumenty finansowe, przychodem są realne przyrosty wartości, a więc otrzymane lub postawionedo dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stosownie do zapisu art. 5a pkt 13 ww. ustawy, za pochodne instrumenty finansowe uznaje się instrumenty finansowe,o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538). Z kolei w rozumieniu art. 2 ust. 1 tejże ustawy instrumentami finansowymi są: 1) papiery wartościowe, 2) niebędące papierami wartościowymi:a) tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, b) instrumenty rynku pieniężnego, c) finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe, d) opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcjena stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, e) prawa majątkowe, których cena zależy bezpośredniolub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe), f) inne instrumenty, jeżeli nie zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanymna terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 tej ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, jak wynika z treści art. 30b ust. 2 pkt 3 dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38a, osiągnięta w roku podatkowym. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikającychz tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Tak obliczony dochód należy wykazać, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy. W terminie określonymdo złożenia tego zeznania, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy również wpłacić należny podatek zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy. Podstawę do wypełnienia zeznania podatkowego stanowią informacje od płatników. Stosownie do treści art. 39 ust. 3 ww. ustawy - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązane,w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowioraz urzędowi skarbowemu (...) - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowaw art. 30 b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C). Przytoczone powyżej przepisy nie przewidują zwolnienia z obowiązku złożenia zeznania podatkowego w sytuacji, gdy płatniknie dopełni obowiązku wystawienia i doręczenia podatnikowi w ustawowo określonym terminie informacji PIT-8C. Tak więc mimo nieotrzymania od płatnika (Domu Maklerskiego) informacji PIT-8C, podatniczka ma obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 uzyskany przychód, koszty uzyskania przychodów (jeśli wystąpiły) oraz dochód. Należy tego dokonać na podstawie posiadanych dokumentów określających te wartości. W przypadku otrzymania od Syndyka informacji PIT-8C, jeżeli dane w niej zawarte będą różnić się od wykazanych przez podatniczkę w złożonym zeznaniu rocznym winna ona złożyć korektę zeznania za 2006 rok.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatniczka odzyskała jedynie część zainwestowanych przez nią pieniędzy. Z uwagi na toczące się w sprawie XY DM S.A. postępowania upadłościowe, prokuratorskie i cywilne, w wyniku których podatniczka możew przyszłości wyegzekwować należne jej pieniądze, należy wziąć pod uwagę, iż przy częściowej wypłacie środków z portfela instrumentów finansowych, przychodem są otrzymane pieniądze,a więc wycofana z portfela kwota, która wpłynie na rachunek podatniczki wskazany w umowieo zarządzanie portfelem. Nie można zatem w takiej sytuacji uznać całej zainwestowanej przez podatniczkę kwoty za koszt uzyskania przychodu. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychoduz tytułu częściowej wypłaty środków z portfela należy uwzględnić związek przyczynowo – skutkowy między przychodem i poniesionym na jego osiągnięcie wydatkiem. W przedstawionych okolicznościach nie jest możliwe ustalenie w sposób bezpośredni kwoty kosztów odpowiadającej kwocie uzyskanego przychodu. Zasadne jest zatem zastosowanie proporcji udziału wypłaconejz portfela kwoty w łącznej wartości dokonanych wpłat. Obliczony w tej proporcji kapitał zainwestowany w pochodne instrumenty finansowe będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe. Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj