Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF-1/415-12/66/07/AG
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF-1/415-12/66/07/AG
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cel kultu religijnego
darowizna
przelew bankowy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zakresu i sposobu zastosowania art. 26 ust. 1 pkt 9b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.02.2007r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 05.03.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania art. 26 ust. 1 pkt 9b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku – za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.03.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, uzupełniony pismem zdnia 23.03.2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik w dniu 31.12.2006r. złożył dyspozycję polecenia przelewu darowizny na cele kultu religijnego, poprzez system bankowości elektronicznej. Transakcja została przyjęta do realizacji z datą 31.12.2006r.,ale wykonana została przez bank (pieniądze zeszły z jego konta) w dniu 02.01.2007r.Kwotę niniejszej darowizny podatnik wykazał w złożonym zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2006 rok, jako odliczenie od dochodu, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych.

W związku z zaistniałą sytuacją wnioskodawca prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie- czy miał prawo odliczenia dokonanej darowizny w zeznaniu podatkowym za 2006 rok?

Według oceny wnioskodawcy, miał on prawo odliczyć tę darowiznę w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2006 rok, gdyż nie miał wpływu na opóźnienie wykonania dyspozycjiprzez bank.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz ust. 7 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176, ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód pomniejszony o kwotę darowizn przekazanych na cele; a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowaw art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te celeb) kultu religijnego - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

W myśl art. 26 ust. 7 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1pkt 9 odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłatyna rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

W świetle wymienionych przepisów, dla określenia czy dokonana przez wnioskodawcę darowizna na cele kultu religijnego podlega odliczeniu od dochodu w 2006 roku i wykazaniuw zeznaniu podatkowym za ten rok podatkowy, należy ustalić moment dokonania wpłaty przedmiotowej darowizny przez podatnika. Dla celów podatkowych istotne jest właściwe udokumentowanie operacji darowizny, pozwalające określić kwotę wydatków poniesionychw danym roku podatkowym. W przypadku dokonania wpłaty darowizny za pomocą systemu bankowości elektronicznej (dyspozycja polecenia przelewu), dowodem wpłaty jest wygenerowane potwierdzenie wykonania przelewu, zawierające m.in. datę poniesienia wydatku (datę zapłaty). Zauważyć należy, że w obrocie bezgotówkowym dniem zapłaty jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego, tj. dzień, w którym dokonano zmniejszenia stanu rachunku zobowiązanegoo przekazywaną kwotę. Dla ustalenia tej daty nie ma znaczenia dzień wystawienia dokumentu,na podstawie którego operacja bankowa jest dokonywana, ani dzień uznania (zwiększenia stanu) rachunku wierzyciela. W szczególności wystawienie przez zobowiązanego polecenia przelewuw określonym dniu nie spowoduje uznania tej daty za termin zapłaty, gdy bank wykona polecenie później – czy to np. w następnym dniu roboczym, gdy polecenie złożono po wyznaczonej przez bank godzinie, czy wskutek nieposiadania na rachunku odpowiedniej sumy. Zatem dokonana przez wnioskodawcę darowizna na cele kultu religijnego nie podlega odliczeniu w zeznaniu podatkowym za 2006 rok, gdyż jak wynika ze stany faktycznego przedstawionego we wniosku obciążenie rachunku podatnika miało miejsce 02.01.2007r. Podatnik może jednak dokonać pomniejszenia dochodu o kwotę przedmiotowej darowizny w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu w 2007 roku.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe. Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionegoprzez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj