Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/ZV/P/Pr-22/07/AS
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/ZV/P/Pr-22/07/AS
Data
2007.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
podatek od towarów i usług
usługi obsługi biurowej


Pytanie podatnika
Podatnik pyta kiedy i od jakich kwot powstaje obowiązek podatkowy dla usług księgowych świadczonych w ramach wkładu (aportu) i ile wynosi należny od nich podatek.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący powstania obowiązku podatkowego i stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, iż zamierza przystąpić do spółki jawnej lub komandytowej jako jeden ze wspólników. Jednakże z uwagi na brak wystarczającej ilości środków pieniężnych, wkład ma być pokryty w dużej części świadczeniem usług księgowych przez okres nie dłuższy niż pięć lat i na łączną kwotę nie większą niż 100.000,- zł.

W związku z powyższym kieruje do Urzędu zapytanie kiedy i od jakich kwot powstaje obowiązek podatkowy dla usług księgowych świadczonych w ramach wkładu i ile wynosi należny od nich podatek.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Według przepisu art. 5 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również: przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem z mocy prawa.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) – zwanej dalej ustawą – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Jednocześnie, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy stawka podatku należnego wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122, i art. 129 ust. 1.

Na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolnione od podatku zostały wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Kodeks spółek handlowych nie zawiera definicji normatywnej wkładu niepieniężnego nie stanowi też wprost co może być przedmiotem takiego wkładu.

Z brzmienia powołanego przez Stronę art. 14 § 1 K.s.h. wynika natomiast, że świadczenia związane z wykonywaniem pracy lub usług nie posiadają zdolności aportowej. Istnieje zatem ustawowy zakres możliwych przedmiotów wkładów niepieniężnych w oparciu o wymóg eliminacyjny, czyli poprzez wskazanie, co nie może być wkładem do spółki kapitałowej. Nie może nim być: prawo niezbywalne, świadczenie pracy lub usług.

Jednak w stosunku do spółek osobowych K.s.h. takiego wymogu eliminacyjnego nie zawiera. Wprost przeciwnie, dla spółek osobowych szczególnie charakterystyczna jest możliwość wnoszenia jako wkładów niepieniężnych – świadczenie pracy lub świadczenie usług.

Pojęcie wkładu, który może mieć charakter pieniężny (gotówkowy) albo niepieniężny, należy interpretować szeroko. Przedmiotem wkładu pieniężnego są pieniądze (także waluta obca) mające obieg prawny, natomiast przedmiotem wkładu niepieniężnego może być każde dobro przedstawiające jakakolwiek wartość majątkową, jeżeli może stać się ekonomicznym podłożem działalności spółki.

Wkład niepieniężny – to wniesienie własności rzeczy oraz wniesienie innych praw takich jak najem, dzierżawa, papiery wartościowe, wierzytelności, prawa na dobrach materialnych (aport), a także świadczenie usług.

Jak wynika z powyższego pojęcie wkładu niepieniężnego jest pojęciem szerszym niż pojęcie aportu.

Zatem skoro świadczenie usług mieści się w pojęciu wkładu niepieniężnego, to zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

Ponieważ czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia – czynność taką należy zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT udokumentować fakturą VAT, a obrót z tego tytułu wykazać jako obrót zwolniony.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zajęte przez Stronę stanowisko nie jest poprawne, co znajduje potwierdzenie w przytoczonych powyżej przepisach prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj