Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
EDB/415-10/07/HZA
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EDB/415-10/07/HZA
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
ewidencjonowanie obrotu
kasa rejestrująca
księga przychodów i rozchodów


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy kwestii sposobu księgowania w księdze przychodów i rozchodów wystawionych faktur za przeprowadzane szkolenia w zakresie sportu i rekreacji przy równoczesnym ewidencjonowaniu obrotu bezrachunkowego za pomocą kas rejestrujących.
Tożsamy z
74876,72565.


POSTANOWIENIENa podstawie art. 14 a §1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto ocenia jako prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.02.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

UZASADNIENIEW dniu 27.03.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek z dnia 19.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego „w sprawie dokumentowania działalności gospodarczej polegającej na organizacji szkoleń w zakresie nurkowania”.

Wniosek został przekazany, wg właściwości miejscowej w zakresie pytania dotyczącego przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami do uprawiania sportów ekstremalnych oraz organizacji szkoleń podstaw nurkowania sportowego i rekreacyjnego. Dla celów podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Pytanie dotyczy kwestii sposobu księgowania w księdze przychodów i rozchodów wystawianych faktur za przeprowadzane szkolenia w zakresie nurkowania sportowego i rekreacyjnego przy równoczesnym ewidencjonowaniu obrotu z handlu za pomocą kas rejestrujących.

Zdaniem podatnika w księdze przychodów i rozchodów może księgować poza kasą rejestrującą wystawione faktury VAT z osobnym ich oznaczeniem.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionego zapytania, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.24a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. Nr 8, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej „updof”, m. in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą zobowiązane są prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

W rozważanym przypadku odrębnymi przepisami są regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz.1475 ze zm.). Rozporządzenie określa sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem (§ 1 cyt. rozporządzenia).

Zgodnie z przepisem § 19 ust. 1 - 4 wym. rozporządzenia zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami – na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zapisów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur. Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.

Stosownie do brzmienia § 20 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy ewidencjonujący obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji. Obrót ewidencjonowany za pomocą kas fiskalnych podatnicy mogą zapisywać w księdze podatkowej codziennie na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub raz na miesiąc na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych.

W przypadku gdy nabywca zażąda wystawienia faktury na dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik nie wpisuje do księgi kwoty wynikającej z tej faktury. Kopię faktury wystawionej na żądanie klienta należy natomiast połączyć w sposób trwały ze zwróconym oryginałem paragonu fiskalnego.

W myśl § 21 cyt. rozporządzenia, jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub 3 ustawy o VAT, zapisy w księdze podatkowej dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny przyjąć należy, iż w przypadku gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawia faktury na dokonaną sprzedaż, to zapisów w księdze dokonuje się na wyżej przedstawionych zasadach.

Odnośnie pytania dotyczącego osobnego oznaczenia faktur sprzedaży ewidencjonowanych bezpośrednio w księdze przychodów i rozchodów organ podatkowy wyjaśnia, iż rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie przewiduje szczególnych uwarunkowań w tej sprawie. W punkcie 4 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiących integralną część rozporządzenia, znajduje się zapis, „ W kolumnie 3 należy wpisywać numer faktury lub innego dowodu. Jeżeli zapisów dokonuje się na podstawie dziennego zestawienia sprzedaży, należy wpisywać numer zestawienia faktur.”

W tym stanie rzeczy postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj