Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DN-415-26/07
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN-415-26/07
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
prowizja biura maklerskiego
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty poniesione w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup akcji oraz koszty orowadzenia rachunku przez biuro maklerskie?


Podatnik złożył zeznanie podatkowe PIT-38, w którym nie odliczył poniesionych kosztów i zapłacił podatek w pełnej wysokości. Wątpliwość podatnika dotyczy poniżej przedstawionego zagadnienia:
1) czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik ma prawo doliczyć koszty poniesione w związku z zaciągniętym kredytem na zakup akcji na rynku pierwotnym?
Przez koszty rozumie sie prowizję pobieraną przez Bank kredytujący operację, która jest pobierana z góry, przed sprzedażą akcji i niezależnie od faktu, czy przydział akcji nastąpił czy nie,
2) ta sama wątpliwość i pytanie dotyczy kosztów prowadzenia rachunku, tj. opłaty pobieranej przez biuro maklerskie,
3) jeśli odpowiedź na pytanie 1/ i 2/ będzie twierdząca, tzn. że w/w koszty pomniejszają dochód od którego podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy – to jakimi dokumentami należy potwierdzić poniesione koszty: czy ma to być wyciąg z konta, zaświadczenie o wysokości pobranej prowizji wystawione przez bank, inny dokument wskazany przez Urząd Skarbowy.
W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika:
- uiszczona bankowi udzielającemu kredytu na zakup akcji na rynku pierwotnym prowizja stanowi koszt uzyskania przychodu przez podatnika,- takim samym kosztem jest opłata za prowadzenie rachunku maklerskiego, która stanowi wynagrodzenie biura maklerskiego,

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Art. 30b ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Dochodem, o którym, mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f lub ust. 1 g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt. 1 tej ustawy).

Z art. 22 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Użyte przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sformułowanie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu” należy rozumieć w ten sposób, że za koszty uzyskania przychodu uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają z przychodem w związki o charakterze przyczynowo-skutkowym.
Dlatego w tak rozumianych kosztach mieszczą się zarówno koszty prowizji bankowej jak i koszty za prowadzenie rachunku maklerskiego. Przy czym prowizja bankowa jest kosztem uzyskania przychodu wyłącznie od tej części kredytu, która została przeznaczona na ich zakup.
Końcowo podkreślić należy, iż do rozliczenia podatkowego Podatniczka powinna posiadać dokument stwierdzający poniesione w/w koszty.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj