Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-140/06/1
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-140/06/1
Data
2006.10.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
informacja podatkowa
zwrot kosztów
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy Podmiot ma obowiązek wystawienia uczestnikom wystawy imiennych informacji o dochodach, w których zostają ujęte świadczenia pieniężne wypłacone uczestnikom za dowóz zwierząt?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.07.2006 r. (data wpływu 06.07.2006 r.) - uzupełnionego w dniu 17.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku sporządzania przez płatnika imiennych informacji o dochodach osób niebędących jego pracownikami otrzymujących od tego płatnika świadczenia pieniężne na pokrycie kosztów dowozu zwierząt na wystawę.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Płatnik pismem z dnia 02.07.2006 r. - uzupełnionym w dniu 17.08.2006 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podmiot organizuje corocznie w ramach Targów Rolno – Przemysłowych wystawę zwierząt hodowlanych. Każdy uczestnik tej wystawy otrzymuje kwotę 25 zł za udział w niej będącą rekompensatą kosztów dowozu zwierząt.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy Podmiot ma obowiązek wystawienia uczestnikom wystawy imiennych informacji o dochodach, w których zostaną ujęte świadczenia pieniężne wypłacone uczestnikom za dowóz zwierząt.

Strona uważa, że z uwagi na promocyjny i reklamowy charakter organizowanych wystaw płatnik świadczenia nie ma obowiązku wystawiania informacji PIT-8C, ponieważ na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenie to jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000, poz. 176 z późn. zmian.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  2. działalność wykonywana osobiście,
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  4. działy specjalne produkcji rolnej,
  5. nieruchomości lub ich części,
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  9. -nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    -spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    -prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    -innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c), - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy,
    – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany
  10. inne źródła.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zwrot „w szczególności” użyty w art. 20 ust. 1 ustawy oznacza, iż ustawodawca jedynie przykładowo wskazał, jakie przychody należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9. Katalog ten nie jest więc zamknięty. Oznacza to, że do „innych źródeł”, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy należy zakwalifikować wszelkie przychody – w rozumieniu ustawy, – których nie można zaliczyć do któregokolwiek z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Stronę świadczenie pieniężne wypłacone przez Nią osobom uczestniczącym w wystawie nie kwalifikuje się do żadnego ze źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy. Tym samym stanowi ono przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, tj. przychód z innych źródeł.

Dochód ten nie korzysta również ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., który stanowi, że od podatku wolna jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji pojęć „reklama” i „promocja”. W potocznym rozumieniu „reklama”, to działanie mające na celu zachęcenie potencjalnych klientów, np. do zawarcia umowy, nabywania towarów, korzystania z oferowanych usług. Reklama więc, polega na rozpowszechnianiu informacji o towarach, miejscach i możliwościach nabycia, chwaleniu kogoś i zalecaniu czegoś. Jako promocję natomiast należy traktować te jej zakresy, które nie stanowią reklamy w ścisłym tego słowa znaczeniu. W ramach akcji promocyjnych możliwe jest np. przekazywanie podarunków najlepszym kontrahentom. W praktyce powyższe zwolnienie obejmować będzie wszelkiego rodzaju gadżety reklamowe i promocyjne, takie jak: książki, upominki i drobne prezenty w postaci materiałów piśmiennych, kalendarzy, galanterii biurowej etc. wręczanych przy okazji oficjalnych uroczystości.

Wypłata ekwiwalentu pieniężnego za dowóz zwierząt na wystawę nie stanowi świadczenia rzeczowego związanego z promocją i reklamą, podlegającego zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie wskazanego art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W przedmiotowej sprawie żaden z przepisów prawa podatkowego, w szczególności żaden z przepisów rozdziału 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników) nie zobowiązuje Płatnika świadczenia do pobrania podatku/zaliczki na podatek z tytułu wypłacanych świadczeń. Jednakże zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikom oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Wzór informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 224 z 2003 r. poz. 2225 z późn. zm.).

W okolicznościach niniejszej sprawy, w konsekwencji dokonywania przez Stronę na rzecz uczestników wystawy świadczeń pieniężnych, kwalifikowanych do „innych źródeł przychodów”, ma ona obowiązek, stosownie do powołanego art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj