Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PO/436/5/2007
z 15 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436/5/2007
Data
2007.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego?
Tożsamy z
75333, 85832, 107220,135195


Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym dnia 02.05.2007r. (uzupełnionym dnia 05.06.2007r.) wniosku Pani X pyta, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży i o wybudowanie lokalu mieszkalnego?

Stan faktyczny:

W dniu 08.11.2005r. Pan Z zawarł z J.W. Construction Holding S.A. -deweloperem - przedwstępną umowę sprzedaży nr: Budynek R II 2-00422/3534, w której deweloper zobowiązał się do wybudowania lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na rzecz Pana Z. Następnie Pan Z zawarł z Panią X przedwstępną umowę cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 08.11.2005r., w której zobowiązał się do dokonania cesji praw i obowiązków wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży nr: Budynek R II 2-00422/3534 na rzecz cesjonariusza do dnia 20 kwietnia 2007r.

W dniu 03.04.2007r. Pan Z wraz z deweloperem oraz Panią X zawarł trójstronną umowę cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 08.11.2005r.

Stanowisko podatnika :

Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jed.: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie po dokonaniu analizy złożonego wniosku wyjaśnia:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007r. Nr 68, poz. 450), obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Artykuł 3 ust. 2 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.

Zatem w opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.

Z uwagi na to, iż ww. umowa przyjęła formę sprzedaży praw majątkowych, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa tego prawa majątkowego, zaś stawka podatku wynosi 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Reasumując, tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko Pani X dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 i art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj