Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IIDG/415/308/WP/15/07
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IIDG/415/308/WP/15/07
Data
2007.02.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
moment powstania przychodów
objęcie (nabycie) akcji


Pytanie podatnika
Moment powstania przychodu w przypadku nabycia akcji spółki posiadającej siedzibę poza terytorium kraju na preferencyjnych warunkach.


Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r, Nr 8 poz.60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 23.11.2006r. (data wpływu do Urzędu 24.11.06r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany postanawiauznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 24.11.2006r.(data wpływu do tut. Organu) zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

We wniosku przedstawiła Pani stan faktyczny.

Jest Pani pracownikiem Spółki ..., która to spółka należy do ogólnoświatowej grupy L. Jedna ze spółek z grupy L - z siedzibą we Francji przyznała Pani prawo do uczestnictwa w programie nabycia akcji (dalej: Program) – w Programie tym mogli uczestniczyć wyłącznie pracownicy spółek z grupy L na całym świecie. Spółka polska nie ponosiła żadnych kosztów związanych z Pani uczestnictwem w Programie. W ramach tego Programu otrzymała Pani niezbywalne opcje na zakup w przyszłości akcji francuskiej spółki L. Każda opcja dawała prawo do zakupu jednej akcji.

Zgodnie z przepisem art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) , przychodami podatkowymi są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle tego przepisu przyznanie pracownikowi opcji na nabycie akcji nie powoduje powstania przychodu u pracownika w dacie przyznania opcji. Uzyskanie przez pracownika opcji na nabycie akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Przychód powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich nabycia bez względu na formę tego nabycia.

Akcje są papierami wartościowymi. Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcje, jest to, iż generują dochód w przyszłości – w przypadku odpłatnego zbycia – w postaci różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami poniesionymi na nabycie akcji.

Powyższe stanowisko, potwierdza zapis art.23 ust.1 pkt.38 w/w ustawy , który stanowi, iż nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów, albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wobec powyższego przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży przez Panią akcji Spółki ... Przychód uzyskany z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych .

W myśl art.17 ust.1 pkt.6 lit.a ustawy o pdof, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Użyte w tym przepisie pojęcie „należne” oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez Panią. Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art.23 ust.1 pkt 38 w/w ustawy będą wydatki faktycznie poniesione przez Panią na nabycie akcji.

Stosownie bowiem do treści art.30b w/w ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Na podstawie art.30b ust.2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, dochodem, o którym mowa powyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1 f , 1g lub art.23 ust.1 pkt.38, z zastrzeżeniem art.24 ust.13 i 14.

Reasumując, przychód powstanie w dacie sprzedaży akcji Spółki L., a dochód będzie opodatkowany według zasad określonych w art.38b powołane wyżej ustawy, tj. 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wykazanym w zeznaniu rocznym PIT-38, stosownie do art.45 ust.1a pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.45 ust.4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym jest Pani zobowiązana wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art.14 b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj