Interpretacja Urzędu Celnego w Pruszkowie
445000-PA-9104-6/07/59/KN
z 7 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
445000-PA-9104-6/07/59/KN
Data
2007.07.07



Autor
Urząd Celny w Pruszkowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Znaki akcyzy --> Prawa i obowiązki wynikające ze stosowania znaków akcyzy


Słowa kluczowe
akcyza
import (przywóz)
skład celny
wyroby akcyzowe zharmonizowane
znaki akcyzy


Pytanie podatnika
Czy przywiezienie w imporcie towaru z nałożonymi znakami akcyzy na opakowaniach jednostkowych przed upływem 12 miesięcy od dnia otrzymania tych znaków i objęcie tego towaru procedurą składu celnego spełnia wymogi art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.02.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (data wpływu do Urzędu Celnego w Pruszkowie 13.02.2007 r.) uzupełnionego pismami z dnia 21.02.2007 r. i 23.04.2007 r., Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

postanawia uznać stanowisko podatnika w przedstawionym wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.02.2007 r. do Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynął wniosek XXX (zwanej dalej Spółką) uzupełniony w dniu 26.02.2007 r. i 24.04.2007 r., w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z wniosku i pism uzupełniających wynika stan faktyczny:

Spółka importuje wyroby akcyzowe zharmonizowane ze znakami akcyzy. Po przywiezieniu na terytorium kraju towar ten obejmowany jest procedurą składu celnego i złożony w składzie celnym. Wyliczone należności podatkowe pomniejsza się o wartość zakupu znaków akcyzy stosownie do ilości przywożonego towaru. Przedkłada się również zaświadczenie zakupionych banderol, które jest dokumentem wymaganym w myśl §29 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz. U. Nr 94, poz. 902 z późn. zm.). Podczas obejmowania procedurą składu celnego dokonywana jest przez funkcjonariusza celnego rewizja celna dostawy. Rewizja polega na sprawdzeniu zgodności przesyłki oraz zgodności nałożonych znaków akcyzy pod względem rodzaju, sposobu nałożenia oraz zgodności z przedstawionym zaświadczeniem.

Podczas wyprowadzania ze składu celnego i objęcie określonej partii dostawy procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu, funkcjonariusz celny salduje na zaświadczeniu wydania banderol podatkowych ilość odprawionych znaków akcyzy.

Przedstawione we wniosku pytanie Strony jest następujące:

„Czy przywiezienie w imporcie towarów z nałożonymi znakami akcyzy na opakowania jednostkowe przed upływem 12 miesięcy od dnia otrzymania tych znaków i objęcie tego towaru procedurą składu celnego spełnia wymagania art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.)?”

Według Strony, w myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym, import – to przywóz wyrobów akcyzowych z państw trzecich na terytorium kraju.

Zdaniem Spółki taka definicja importu, upoważnia ją do stwierdzenia, że sam import spełnia znamiona art. 107 ust. 1 powyższej ustawy, jeżeli towar z naniesionymi jednostkowo znakami akcyzy przywieziony został przed upływem 12 miesięcy od momentu wydania tych znaków i nie jest istotne jaką procedurą zostanie on w kraju objęty: procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu czy też procedurą składu celnego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) import to przywóz wyrobów akcyzowych z terytoriów państw trzecich na terytorium kraju.W punkcie 4 tego artykułu ustawodawca określił, że przez terytorium kraju należy rozumieć terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 107 ust. 1 ww. ustawy podmioty obowiązane do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy mają obowiązek, w okresie 12 miesięcy od dnia otrzymania znaków, nanieść je na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyrób, a w przypadku importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego - sprowadzić na terytorium kraju wyroby oznaczone tymi znakami lub zwrócić znaki akcyzy organowi, który je wydał.

Reasumując, przywiezienie w imporcie na terytorium kraju wyrobów akcyzowych z nałożonymi znakami akcyzy na opakowania jednostkowe tych wyrobów przed upływem 12 miesięcy od dnia otrzymania znaków oraz objęcie tych wyrobów procedurą składu celnego spełnia wymagania art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie w niniejszym postanowieniu nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa podatkowego i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu datowania postanowienia. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj