Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie
1461/DCi-III/415-1/1/07/TS
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1461/DCi-III/415-1/1/07/TS
Data
2007.07.19



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
rolnictwo


Pytanie podatnika
Czy rolnik będący czynnym podatnikiem podatku VAT kupując od rolnika ryczałtowego tzw. kwotę mleczną lub sprzęt rolniczy ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?


DECYZJANa podstawie art. 14b par.5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej , po wszczęciu postępowania w sprawie zmiany interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego , a dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy kupna- sprzedaży kwoty mlecznej, postanawia:-zakup kwoty mlecznej od rolnika ryczałtowego nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.Z przedstawionej przez Podatnika sytuacji wynika, że sprzedający nie został opodatkowany z tytułu dokonania tej czynności podatkiem od towarów i usług, natomiast kupujący wprawdzie jest podatnikiem podatku VAT, lecz nie ma obowiązku podatkowego z tytułu samego nabycia, więc transakcja taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399, ze zm.) podatnikowi temu podlegają ,m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.W myśl art. 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz.U. Nr 93, poz. 897, ze zm.) producent, któremu przysługuje prawo do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części może je zbyć wyłącznie na rzecz innego producenta posiadającego gospodarstwo na terenie tego samego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Przedmiotem umowy może być tylko niewykorzystana w danym roku kwotowym indywidualna ilość referencyjna.

Ustawa ta stanowi ponadto, iż powyższa umowa winna być zawarta w formie pisemnej, a dla swojej skuteczności wymaga zatwierdzenia w drodze decyzji przez- właściwego miejscowo dla zbywcy- dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. Jednocześnie ustawodawca wskazuje, iż jedynie w sprawach nieuregulowanych w ustawie o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych do umowy stosuje się tu odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące sprzedaży.

W obecnym stanie prawnym czyli od 1.04.2005r. część indywidualnej ilości referencyjnej może zostać oddana w użytkowanie innemu producentowi, a zatem umowa zbycia prawa do indywidualnych ilości referencyjnych jako umowa nie wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi.

Uwzględniając powyższe okoliczności faktyczne i prawne sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14b par.5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj