Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP443/IN-27a/DM/07
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/IN-27a/DM/07
Data
2007.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
podatnik VAT UE
termin zwrotu
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą w okresie krótszym, niż 12 miesięcy i jest zarejestrowany jako podatnik VAT- ust.UE.,


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz..U. z 2005 roku Nr8, poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 21.06.2007r. (data wpływu do urzędu - 29.06.2007r) w sprawie terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą w okresie krótszym niż 12 miesięcy i jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz..U. z 2005 roku Nr8, poz.60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art.14a §4.

Pismem z dnia 21.06.2007r (data wpływu do urzędu-29.06.2007r) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Ww. pismem informuje Pan, że został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny od dnia 08.05.2007r. W tym samym dniu złożył Pan również zawiadomienie o zamiarze dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podając przewidywaną datę rozpoczęcia wyżej wymienionych czynności na dzień 08.05.2007r. Ponadto nie złożył Pan kaucji, o której mowa w art.97 ust.7 ustawy z dnia 04.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.). Do dnia złożenia wniosku, to jest 29.06.2007r nie dokonał Pan żadnej transakcji wewnątrzwspólnotowej.
Zapytanie Pana dotyczy terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Pana zdaniem w przedstawionej we wniosku sytuacji termin zwrotu podatku VAT od zakupionego zespołu komputerowego i oprogramowania wynosi 180 dni.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu po przeanalizowaniu Pana wniosku stwierdza, że zawarte w nim stanowisko jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu po przeanalizowaniu Pana wniosku stwierdza, że zawarte w nim stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art.87 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr54, poz.535 ze zm.) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust.2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy na rachunek bankowy, co do zasady, nie przysługuje, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał czynności opodatkowanych, o czym stanowi art.86 ust.19 ustawy o podatku VAT.

Na podstawie art.87 ust.2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Zgodnie z art. 87 ust.3 ustawy o podatku VAT, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art.41 ust.1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art.86 ust.8 pkt.1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
Z treści przepisu art.97 ust.5 wyżej wymienionej ustawy wynika że w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art.5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności , w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust.1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art.87 ust.2, 4-6, wydłuża się do 180dni. Odstąpieniem od wydłużonego terminu zwrotu jest regulacja zawarta w art.97 ust.7, zgodnie z którym przepisu ust.5 nie stosuje się, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000zł, zwanej dalej „kaucją”. Z kolei art.97 ust.6 stanowi, że zasady i terminy określone w art.87 ust.2-6 stosuje się począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe, oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z powyższego przepisu wynika, że wydłużony termin zwrotu dotyczy tych podatników, którzy dokonali rejestracji jako podatnicy VAT UE, a jednocześnie rozpoczynają wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. nie złożyli w organie podatkowym deklaracji podatkowych za okres 12 miesięcy lub 4 kwartałów. Zastosowanie wydłużonego terminu zwrotu różnicy podatku uzależnione jest od faktu zarejestrowania jako podatnika dokonującego takich transakcji. Z uwagi na fakt, iż od momentu Pana rejestracji jako podatnika VAT czynnego i jako podatnika VAT-UE upłynęło mniej niż 12 miesięcy i wobec faktu, iż nie złożył Pan kaucji, o której mowa w art.97 ust.7 ustawy, termin zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (stosownie do art.97 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług) wydłuża się do 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.
Tutejszy organ podatkowy informuje, że informacja w zakresie punktu 1 i 3 pisma z dnia 21.06.2007r w sprawie odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionego zespołu komputerowego i oprogramowania za środki otrzymane Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej oraz w zakresie prowadzenia ewidencji dla potrzeb rozliczania podatku VAT w formie elektronicznej, będzie udzielona odrębnym pismem.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b§2 Ordynacji podatkowej).
Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005 roku Nr8, poz.60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia- art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj