Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/27/07/TA
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/27/07/TA
Data
2007.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek liniowy
usługi zarządzania


Pytanie podatnika
Czy w przypadku świadczenia usług zarządzania przez spółkę jawną na rzecz innych podmiotów gospodarczych i otrzymywania przez spółkę jawną z tego tytułu wynagrodzenia, wspólnik tej spółki będzie miał prawo do opodatkowania uzyskanego dochodu z udziału w spółce – 19% stawką podatku dochodowego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007r., nadanego w U.P.T. 28.06. 2007r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 04.07.2007r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł- uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki podatku dochodowego w odniesieniu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 27.06.2007r., za pośrednictwem pełnomocnika, podatnik wystąpił w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii dotyczącej możliwości opodatkowania 19% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych dochodu uzyskanego z udziału w spółce jawnej, w niżej opisanym stanie faktycznym:

Obecnie w żadnej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie pełni funkcji na podstawie stosunku pracy.

Rozważa możliwość utworzenia spółki jawnej, w której wraz z małżonką będzie wspólnikiem tej spółki. Spółka jawna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie świadczyć usługi zarządzania na rzecz innych spółek kapitałowych, w tym również na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wnioskodawca będzie wspólnikiem i/ lub członkiem zarządu pełniącym funkcje na podstawie uchwały powołania.

Usługi zarządzania będą świadczone na podstawie zawieranych umów o zarządzanie pomiędzy spółką jawną a innymi spółkami kapitałowymi. W celu ich wykonania spółka osobowa będzie powierzać pełnienie funkcji zarządzających Wnioskodawcy.

W przedstawionym stanie faktycznym zadaje pytanie: czy w obowiązującym stanie prawnym, Wnioskodawcy jako wspólnikowi spółki jawnej przysługiwać będzie opodatkowanie dochodu z udziału w tej spółce podatkiem liniowym według stawki 19%.

Zdaniem pytającego , w przypadku świadczenia usług zarządzania przez spółkę jawną, w opisanym stanie faktycznym, na rzecz innych podmiotów gospodarczych i otrzymywania przez spółkę jawną z tego tytułu wynagrodzenia, Podatnik jako wspólnik będzie miał prawo do opodatkowania uzyskanego dochodu z udziału w spółce, 19% stawką podatku dochodowego.

Zasadność prezentowanego stanowiska, zdaniem Podatnika wynika z następujących argumentów:

1. osiągany przychód w przedmiotowej sprawie jest przychodem z działalności gospodarczej o której mowa w art. 5a ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie z działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art.13 ust.9 ww ustawy dlatego, że przepis art. 13 ww ustawy ma zastosowanie wyłącznie do osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które osobiście świadczą usługi zarządzania na rzecz innych podmiotów gospodarczych natomiast w przedmiotowej sprawie usługi świadczyć będzie spółka jawna za pośrednictwem wspólnika tej spółki, będącego osobą fizyczną,

2.spółka jawna jest jednostką organizacyjną, która może samodzielnie występować jako strona umów w obrocie gospodarczym. W przedmiotowej sprawie wynagrodzenie za usługi zarządzania będzie wypłacone spółce jawnej na podstawie wystawionej przez spółkę faktury VAT. Skoro wynagrodzenie będzie wypłacone spółce jawnej, nie będącej osobą fizyczną, to brak jest podstaw do pobierania przez płatników w myśl art.41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczek na podatek dochodowy.Powyższa zasada ma zastosowanie w przypadku dokonywania wypłat osobom fizycznym,

3. w myśl art. 8 ust.1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody i koszty uzyskania przychodu u każdego wspólnika ustala się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, na podstawie prawidłowo i rzetelnie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. W konsekwencji każdy ze wspólników z tytułu osiągniętego dochodu z udziału w zysku spółki zgodnie z art. 44 ust.1 pkt 1 ww ustawy jest obowiązany w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki na podatek dochodowy.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podatkowy stwierdza, że przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisami art.10 ust.1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłami przychodów są: działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście został zawarty w przepisach art.13 powołanej ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 13 pkt 9 za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2, uważa się: przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, których mowa w pkt 7 .

Przychody te wymienione są jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Powyższe oznacza, że przychody uzyskane przez osoby fizyczne na podstawie kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i umów o podobnym charakterze należy kwalifikować dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zawsze jako przychody z działalności wykonywanej osobiście nawet wtedy, gdy zawierane są ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art.5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie działalność nie jest prowadzona jednoosobowo, lecz w ramach spółki jawnej. Źródłem przychodów wspólników spółek osobowych – a taki charakter ma spółka jawna – jest w świetle przepisów art 5 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust.1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3.

Stosownie natomiast do przepisu art. 5a ust.6 przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9.

W aspekcie powyższego należy uznać, że otrzymywane przychody nie będą efektem czynności wykonywanych przez podatnika osobiście, lecz będą stanowiły przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej spółki. Przychód wspólnika spółki jawnej, będzie określany proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku.

Stosownie do art. 9 a ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy, tj. wg stawki 19% po spełnieniu warunków określonych w art. 9 ust.3.

Deklarując wybór opodatkowania w sposób określony w art.30c, tj. stawką liniową 19%, należy uwzględnić przepis art. 9a ust.3 ww ustawy, zgodnie z którym, jeżeli podatnik uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników :

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art.27 ust. 1 ustawy oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Przytoczony powyżej przepis art. 9a ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się wyłącznie do stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca będzie wspólnikiem i/lub członkiem zarządu, pełniącym funkcje na podstawie uchwały powołania, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na rzecz której między innymi, spółka jawna będzie świadczyła usługi zarządzania. Otrzymywane z tego tytułu przychody stanowią w myśl art.13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy. a więc nie będzie związany ze spółką z o.o. stosunkiem pracy.

W świetle ww przepisów oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, przy spełnieniu ww warunków ustawy, gdzie wspólników spółki jawnej nie łączy z potencjalnymi odbiorcami usług zarządzania świadczonych przez tą spółkę stosunek pracy ani spółdzielczy stosunek pracy a świadczone obecnie usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie odpowiadają czynnościom które podatnik czy wspólnik wykonywał w roku poprzedzającym lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy – nie ma przeszkód, aby dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce jawnej był opodatkowany na zasadach określonych w art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14. poz. 176 z późn. zm. ).

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj