Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PD/423-12/07
z 20 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-12/07
Data
2007.08.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
koszt
koszty prowizji bankowych
koszty uzyskania przychodów
opłata
prowizje
przelew bankowy
rachunek bankowy
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz opłaty i prowizje bankowe od opłat związanych z budynkiem stanowią koszty uzyskania przychodu


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty z dnia 12.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu prowadzenia rachunku bankowego, opłat i prowizji od przelewów z tytułu zapłaty za media i innych opłat związanych z budynkiem

uznaje za prawidłowe stanowisko Wspólnoty przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 13.06.2007r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej ... i ..., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z prowadzeniem rachunku bankowego.

Wspólnota przedstawiła następujący stan faktyczny:

Wspólnota Mieszkaniowa jako jednostka nie posiadająca osobowości prawnej, nie prowadzi działalności gospodarczej, podlega pod ustawę o podatku dochodowym osób prawnych, ma więc obowiązek prowadzenia rachunku bankowego, w związku z tym ponosi koszty prowadzenia tego rachunku, opłaty i prowizje od przelewów z tytułu kosztów za media i inne opłaty związane z budynkiem.

Wspólnota wskazując na przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych , w związku z otrzymaniem postanowienia Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z dnia 20.03.2007 r. (w którym uznano, za prawidłowe stanowisko Wspólnoty uznającej za podlegający zwolnieniu dochód uzyskany z tytułu odsetek od opłat na rachunek bankowy środków pochodzących z wpłat właścicieli na utrzymanie zasobów mieszkaniowych) pyta czy koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz opłaty i prowizje bankowe od opłat związanych z budynkiem stanowią koszty uzyskania przychodu ?

Zdaniem Wspólnoty koszt prowadzenia rachunku bankowego jest kosztem podatkowym, gdyż stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu dopisanych odsetek od lokat bankowych i rachunków bieżących.

W niniejszej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Oceniając pod względem prawnym stanowisko Wspólnoty, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tutejszy Organ stwierdza , co następuje:

Zgodnie z przepisami art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód (ust. 1).

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania , osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (ust. 2).

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 wymienionej ustawy stanowi, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Wspólnota Mieszkaniowa ustalając dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi winna - zgodnie z ww. przepisami art. 7 ustalić go jako nadwyżkę wszystkich przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania ustalonymi zgodnie z art. 15 ust 1 stanowiącymi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 16 ust 1.

Art. 16 ust. 1 nie wymienienia jako wydatku nie stanowiącego kosztu uzyskania przychodu kosztu prowadzenia rachunku bankowego, opłat i prowizji od przelewów z tytułu kosztów za media i inne opłaty związane z budynkiem.

Zatem stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej uznającej, że koszt prowadzenia rachunku bankowego stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu gospodarki zasobami mieszkaniowymi jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wspólnotę w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj