Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PDF1_415-1_07/33257/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF1_415-1_07/33257/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
rachunek walutowy
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo są różnice kursowe na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym walutowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz .U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.02.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika w części dotyczącej prawidłowości ustalenia różnic kursowych na środkach pieniężnych zgromadzonych na bankowym rachunku walutowym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku z dnia 27.02.2007 r. będący przedmiotem analizy organu podatkowego:

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji stolarki okiennej, drzwiowej i innych elementów stolarki budowlanej oraz na życzenie klientów świadczy usługi montażu w/w stolarki, do którego wykorzystuje materiały wytworzone przez część produkcyjną zakładu. Wyroby i usługi są sprzedawane miedzy innymi do krajów Unii Europejskiej. Gdy firma dokonuje sprzedaży wyrobów dla kontrahentów unijnych to w dniu wydania wyrobów przewoźnikowi wystawiana jest faktura VAT w walucie obcej (lub faktura VAT końcowa, gdy wcześniej była wystawiona faktura VAT zaliczkowa ) wraz z niezbędnymi dowodami dla uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, zgodnie z art. 42 ustawy o VAT. W przypadku klientów zamawiających dostawę wyrobów wraz z montażem faktura VAT także jest wystawiana w dniu wydania wyrobów przewoźnikowi. Montażu wyrobów dokonują pracownicy firmy, którzy niezwłocznie otrzymują polecenie wyjazdu służbowego do kraju unijnego na określony czas, w celu wykonania montażu sprzedanych wyrobów. Firma dokonuje również wewnątrzwspólnotowego nabycia materiałów z krajów unijnych.

Firma posiada w Polsce rachunek bankowy walutowy, na który wpływają zaliczki na poczet dostaw oraz należności z tytułu sprzedanych wyrobów. Ze zgromadzonych środków walutowych są regulowane ewentualne zobowiązania z tytułu zakupionych towarów i usług za granicą, a w miarę potrzeby zasilany jest także rachunek bankowy złotówkowy. Z tego rachunku właściciel pobiera walutę na wypłatę zaliczki pracownikom wyjeżdżającym w delegacje zagraniczne. Pobrane środki dewizowe są ewidencjonowane na koncie księgowym "kasa walutowa". "Kasą walutową" w rozumieniu jak wyżej jest posiadanie środków przez właściciela.

Po zakończeniu delegacji służbowej z "kasy walutowej" jest regulowane ostateczne rozliczenie delegacji po przedłożeniu przez pracowników rozliczenia kosztów podróży służbowych.

Pytanie podatnika:
Podatniczka zwraca się z zapytaniem czy, w powyżej opisanym stanie faktycznym prawidłowo ustala różnice kursowe na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym walutowym?

Stanowisko Podatnika:
Podatniczka uważa, że różnice kursowe na własnych środkach pieniężnych na rachunku bankowym walutowym ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzysta podatnik, zgodnie z art. 24c ust. 2, pkt 3 oraz art. 24c ust. 3, pkt 3 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:
Podatniczka ustala różnice kursowe według przepisów podatkowych. Zasady ustalania różnic kursowych regulują przepisy art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ).

Wpływ walut na bankowy rachunek walutowy podatnika przelicza się według faktycznie zastosowanego kursu waluty (może to być m.in. kurs kantorowy- w przypadku nabycia walut w kantorze, kurs sprzedaży banku- w przypadku nabycia walut w banku czy kurs banku, w którym jednostka posiada rachunek walutowy faktycznie zastosowany przez jednostkę w przypadku wpływu należności na rachunek bankowy). Sposób wyceny powinien wynikać z dokumentacji opisującej zasady rachunkowości. Należy zwrócić uwagę, by kurs faktycznie zastosowany nie był wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 % wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty (art. 24c ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 24c ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków pieniężnych lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w ciągu roku. Oznacza to, że do celów podatkowych należy stosować przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm. ), która nie przewiduje możliwości wyceny rozchodu według kursu sprzedaży przy zapłacie zobowiązania. Zgodnie z art. 35 ust. 8 tej ustawy w przypadku, gdy ceny nabycia jednakowych albo uznanych za jednakowe, ze względu na podobieństwo rodzaju i przeznaczenie, składników inwestycji (którymi są min. waluty obce i dewizy) są różne, to rozchód wycenia się według metody wybranej przez jednostkę spośród metod, o których mowa w art. 34 ust. 4 pkt 1-3.

Zatem jeżeli ceny nabycia jednakowych składników inwestycji (do których są zaliczane środki na rachunku bankowym, także walutowym) są różne, to ich rozchód wycenia się wg jednej z niżej wymienionych metod:
1) wg cen przeciętnych, tj. ustalonych w wysokości średniej ważonej cen danego składnika aktywów (waluty obcej ),
2) FIFO tj. "pierwsze przyszło- pierwsze wyszło", przyjmując, że rozchód walut następuje kolejno po kursach, jakie jednostka zastosowała do wpływów najwcześniej nabytych walut,
3) LIFO tj. "ostatnie przyszło- pierwsze wyszło", przyjmując, że rozchód walut następuje kolejno po kursach, które jednostka zastosowała do wpływów najpóźniej nabytych walut.

W przypadku rozchodu waluty przy zastosowaniu jednej z powyższych metod nie powstaną różnice kursowe na rachunku walutowym, tylko na rozrachunkach. Różnice kursowe powstaną przy odsprzedaży waluty bankowi lub kantorowi.

W związku z powyższym uwzględniając okoliczności przedstawione w zapytaniu oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu uprzejmie informuje, że przedstawione przez Panią stanowisko w części dotyczącej prawidłowości ustalenia różnic kursowych na środkach pieniężnych zgromadzonych na bankowym rachunku walutowym za nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało dla Pani ..., w jej indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia wniosku nie toczyły się wobec wnioskodawcy: kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj