Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
OR/423-1/07
z 2 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OR/423-1/07
Data
2007.03.02



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
przychód
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
wywłaszczenie


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży, której przedmiotem jest nieruchomość na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, złożonego w dniu 14.12.2006 r., uzupełnionego pismem złożonym w dniu 30.01.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, uznaje za nieprawidłowe, przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie, w którym stwierdza się, że; - przychód ze sprzedaży, której przedmiotem jest nieruchomość na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) .

Uzasadnienie

We wniosku, złożonym w dniu 14.12.2006 r., uzupełnionym w dniu 30.01.2007 r., wnosi się o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodu ze sprzedaży, której przedmiotem jet nieruchomość przeznaczona na cele uzasadniające jej wywłaszczenie. Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, to jest oznaczonych w umowie (akcie notarialnym) działek ewidencyjnych dokonuje Spółka Uprawnionych Właścicieli wsi ... Skarbowi Państwa – Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w ..., realizującemu budowę zbiornika wodnego ... Z treści załączonej do podania umowy wynika, że nieruchomość stanowiąca przedmiot tej umowy przeznaczona jest na cele uzasadniające jej wywłaszczenie. W granicach nieruchomości, będącej przedmiotem sprzedaży, została zlokalizowana budowa zbiornika wodnego ... na rzece ..., a umowa została zawarta na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603).

Wyrażone przez Spółkę stanowisko, w którym stwierdza się, że przychód ze sprzedaży, której przedmiotem jest nieruchomość na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - tut. Organ uznał za nieprawidłowe.

Zgodnie bowiem z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika, inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa – zgodnie z art. 14a § 3 w/w ustawy.

Przychodem osoby prawnej w rozumieniu art. 12, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) są w zasadzie wszelkie należności jakie uzyskuje osoba prawna. Przychodem, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychodem związanym z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągniętymi w roku podatkowym, są także, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy, należne przychody, choćby nawet nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodami związanymi z działalnością gospodarczą są m.in. przychody ze sprzedaży majątku służącemu tej działalności, jak również przychody z dzierżawy, najmu i innych umów tego typu... Dla sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy przychodem, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości ceny rynkowej.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty, z opisanymi w ustawie wyjątkami, gdzie przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym – zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 w/w ustawy.

W ustawie podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 17 tej ustawy, znajdujemy zwolnienia przedmiotowe od tego podatku, w tym również zwolnienia związane m.in. ze sprzedażą nieruchomości. Ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) uchylono jednakże kilkanaście zwolnień, zawartych w powołanym art. 17. Jednym z takich zwolnień było zwolnienie, uregulowane w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis powyższy stanowił, że od podatku zwolnione są dochody z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu sprzedaży nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości +w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Powyższe zwolnienie zostało uchylone z dniem 1 stycznia 2004 r. i ustawodawca nie przewidział jego dalszego stosowania.

W piśmie z dnia 20.01.2007 r., Spółka wskazuje - art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako podstawę prawną zwolnienia od tego podatku, przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości, dokonanej w dniu 08 listopada 2006 roku. Powyższy przepis stanowiący, że zwolniony od podatku jest Skarb Państwa, nie ma jednak w tym przypadku zastosowania. Skarb Państwa jest w stosunkach cywilnoprawnych przedmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia państwowego nie należącego do innych państwowych osób prawnych. Ponadto Stroną, zawartej w dniu 08.11.2006 r. umowy, która osiągnęła przychody z tyt. sprzedaży nieruchomości, jest nie Skarb Państwa, lecz inna osoba prawna; Spółka Uprawnionych Właścicieli wsi ... Spółka poza przychodami z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach (do których to przychodów nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy) osiąga również przychody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, uznaje się za nieprawidłowe, przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie, w którym stwierdza się, że przychód ze sprzedaży, której przedmiotem jest nieruchomość na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ze względu na przepis art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja;
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 tej ustawy, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj