Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-415/17/07
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/17/07
Data
2007.04.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu remanent likwidacyjny jeżeli składniki majątku nim objęte zostały przez podatnika wniesione do spółki cywilnej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku przesłanego do tut. organu podatkowego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze dnia 7 lutego 2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych składników majątków pozostałych po likwidacji spółki cywilnej przez wspólników nadal prowadzących działalność gospodarczą jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadził działalność gospodarczą w spółce cywilnej. W związku z niewywiązywaniem się wszystkich wspólników ze swoich obowiązków wobec spółki, umowa spółki została rozwiązana i spółka formalnie uległa likwidacji. Podatnik, wraz z jednym ze wspólników likwidowanej spółki, nadal prowadzi działalność gospodarczą w nowo zarejestrowanej spółce cywilnej, która przejęła składniki majątku związane z działalnością gospodarczą prowadzoną w zlikwidowanej spółce. Wszystkie składniki majątku, ujęte w remanencie sporządzonym na dzień likwidacji „starej spółki”, będą używane i zużywane w „nowej spółce”.

Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, że w sytuacji kontynuowanej działalności gospodarczej byłych wspólników w nowej spółce cywilnej opodatkowanie nie powinno mieć w stosunku do tych osób zastosowania.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik jako osoba fizyczna, nie zlikwidował źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza. Podatnik nadal bowiem prowadzi działalność gospodarczą w spółce cywilnej w innym składzie osobowym. Wszystkie składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w „starej” spółce, objęte remanentem likwidacyjnym likwidowanej spółki, zostały wniesione w formie wkładu do „nowej” spółki cywilnej. Oznacza to, że pomimo rozwiązania spółki cywilnej podatnik nie utracił źródła przychodu jakim jest działalność gospodarcza, a składniki majątku objęte remanentem likwidacyjnym nadal są wykorzystywane w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych składników majątków pozostałych po likwidacji spółki cywilnej przez wspólników nadal prowadzących działalność gospodarczą jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja :
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5,
- organ podatkowy udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj