Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP.443-29/07
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP.443-29/07
Data
2007.07.24



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
inwestycje
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w wydatkach związanych z realizacją zadania inwestycyjnego dofinansowanego dotacją z PFRON?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 86 ust. 1 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wydatkach związanych z realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na likwidacji barier architektonicznych w Punkcie Lekarskim, dofinansowanego dotacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego takie prawo nie przysługuje jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 11.06.2007 r. Gmina zwróciła się z zapytaniem dotyczącym kwestii odliczenia podatku naliczonego zawartego w wydatkach związanych z realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na likwidacji barier architektonicznych w Punkcie Lekarskim, dofinansowanego dotacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina w roku 2006 realizowała zadanie inwestycyjne pn. „Likwidacja barier architektonicznych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Punkt Lekarski w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się w tym obiekcie”. Budynek, w którym zlokalizowany jest Punkt Lekarski stanowi mienie komunalne Gminy. Gmina była też inwestorem Punktu Lekarskiego. Należności za faktury dokumentujące wydatki z tym związane regulowane były przez Gminę w kwotach brutto. Gmina nie pomniejszała podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur. Za wykonanie robót w ramach realizacji zadania pn. „Likwidacja barier architektonicznych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Punkt Lekarski” Gminie wystawiono fakturę VAT w kwocie brutto 112.031,06zł, w tym podatek VAT 20.202,32zł . Gmina nie odliczyła podatku naliczonego wynikającego z tej faktury z uwagi na fakt, że wydatki nią udokumentowane nie były związane z działalnością opodatkowaną uznając podatek naliczony za koszt.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Gmina zwróciła się z zapytaniem o możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w wydatkach związanych z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Likwidacja barier architektonicznych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Punkt Lekarski” w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się w tym obiekcie” i o wyjaśnienie czy zasadnie uznała nie odliczony podatek VAT za koszt. Zdaniem Gminy nie może Ona w przedmiotowym przypadku odliczyć podatku naliczonego gdyż przedmiotowa inwestycja nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jako podstawę swojego stanowiska Gmina przywołała art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj