Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415-29/2007
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415-29/2007
Data
2007.08.27



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przychody należne
wydanie towarów
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Podatnik dokonuje sprzedaży towarów na aukcjach internetowych. Kiedy powstaje przychód z działalności gospodarczej jeżeli zapłata za towar, wydanie towaru, wystawienie faktury odbywa się na przełomie miesięcy, lat.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1, art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 22.06.2007 r. wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ewidencjonowania przychodów z działalności gospodarczej na przełomie miesięcy i lat.

W dniu 22 czerwca 2007 r. wpłynął do tut. Urzędu Pani wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. W złożonym wniosku zapytuje Pani między innymi o moment powstania przychodu z działalności gospodarczej. Mianowicie, sprzedaje Pani towary na aukcjach internetowych. Zapłata za nabyty towar może nastąpić w trzech opcjach: "płatne z góry" - na konto bankowe, płatne "za pobraniem" - listonosz lub kurier przynosi pieniądze bezpośrednio do domu, po otrzymaniu awizo - pieniądze odbierane są w urzędzie pocztowym. Towar wysyłany jest po otrzymaniu zapłaty. Może zaistnieć sytuacja, że użytkownik portalu aukcyjnego dokona zakupu na Pani aukcji określonego towaru poprzez "kliknięcie" linku "kup teraz", bądź też dokona zakupu tego towaru automatycznie w chwili zakończenia się terminu trwania tej aukcji - wtedy wygra osoba, która dała najwyższą cenę. Kiedy powstanie przychód, jeżeli dokonanie przez użytkownika zakupu - w opcji kup teraz lub poprzez licytację nastąpi np. ostatniego dnia danego miesiąca, zaś zapłata i wystawienie faktury nastąpi już w miesiącu następnym?. Kiedy powstanie przychód w przypadku, gdy dokonanie przez użytkownika w/w zakupu nastąpi np. w ostatnim dniu grudnia danego roku, zaś zapłata i wystawienie faktury nastąpi już w styczniu nowego roku?.

Za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont - art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Od 01.01.2007 r. za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Odnosząc się do powyższych uregulowań należy podkreślić, iż przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi. Jeżeli jednak przed tym dniem wystawiona zostanie faktura albo uregulowana zostanie należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że dzień wystawienia faktury jest równy dniu otrzymania zapłaty za towar, który wysyłany jest odbiorcy po uregulowaniu należności, wobec powyższego w Pani przypadku przychód powstanie w miesiącu otrzymania należności, bez znaczenia pozostaje fakt dokonania zakupu poprzez "kliknięcie" linku "kup teraz". Jest to przystąpienie i zaakceptowanie oferty kupna jednak nie przesądzą o otrzymaniu przychodu z działalności gospodarczej.

Wobec powyższego w opisanej sytuacji przychód powstaje w dniu wystawienia faktury, który jest równy dniu zapłaty za towar handlowy zarówno na przestrzeni miesięcy jak i przestrzeni lat.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj