Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-69/07
z 17 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-69/07
Data
2007.08.17



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
ograniczony obowiązek podatkowy
umowa cywilnoprawna
zagraniczna osoba fizyczna


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy zatrudnieni przez Spółkę cudzoziemcy wykonują swoje obowiązki wynikające w umowy cywilnoprawnej (a także ewentualnie umowy o pracę), wówczas Spółka ma obowiązek odprowadzanie podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych w ramach zawartych umów?


W dniu 14.06.2007r. do Naczelnika w Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został przesłany został tutejszemu organowi podatkowemu.

Pismami z 30.07.2007r. oraz z 07.08.2007r., Wnioskująca zmodyfikowała i uzupełniła treść przedmiotowego wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamiarem Spółki jest zatrudnianie osób fizycznych narodowości bułgarskiej i rumuńskiej, zamieszkujących na stałe na terytorium Bułgarii i Rumunii, w celu wykonywania prac za wynagrodzeniem i na rzecz Spółki na terytorium Bułgarii i Rumunii.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka podnosi, iż zgodnie z art. 3 ust. 2a osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie, art. 3 ust. 2b przedmiotowej ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa dochody (przychody) z pracy bądź działalności wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

A zatem, w sytuacji, gdy zatrudnieni przez Spółkę cudzoziemcy wykonują swoje obowiązki wynikające w umowy cywilnoprawnej (a także ewentualnie umowy o pracę), wówczas Spółka nie ma obowiązku odprowadzanie podatku dochodowego od wynagrodzeń wypłacanych w ramach zawartych umów.

W opinii Spółki, brak zastosowania przepisów o ograniczonym obowiązku podatkowym powoduje, że nie ma ona obowiązku nie ma obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy bądź też składania w tym zakresie stosownych deklaracji w polskim urzędzie skarbowym.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się, co następuje :

Stosownie do art. 3 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie zaś z art. 3 ust. 1 a ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

    1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
    2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Z kolei w art. 3 ust. 2a ustawy podatkowej wskazuje się, iż osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie zaś do art. 3 ust. 2b tej ustawy, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

    1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
    2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
    3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Mając na względzie przywołane powyżej przepisy ustawy podatkowej oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, iż do przychodów (dochodów) osiąganych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, nie ma zastosowania ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wyżej wymienionej sytuacji nie występuje bowiem nieograniczony obowiązek podatkowy, mający zastosowanie do osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ani ograniczony obowiązek podatkowy, mający zastosowanie do osób fizycznych nie mających miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec faktu, iż przychody (dochody) uzyskane przez rezydentów Rumunii i Bułgarii poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce, wypłacająca te świadczenia Wnioskująca nie ma obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy bądź też składania w tym zakresie stosownych deklaracji w polskim urzędzie skarbowym.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj