Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/423-40/07/WM
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/423-40/07/WM
Data
2007.08.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bonifikaty
koszty uzyskania przychodów
obniżenie ceny


Istota interpretacji
Czy prawidłowo Spółka kwalifikuje udzielone klientom bonifikaty przy sprzedaży leków z cenami urzędowymi do kosztów operacyjnych nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 664 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. , przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2007 r. (data wpływu 06.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów Spółki wartości bonifikat udzielonych klientom przy sprzedaży towarów handlowych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 06 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów Spółki wartości bonifikat udzielonych klientom przy sprzedaży towarów handlowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny


Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznego obrotu lekami i farmaceutykami w aptekach. Jako osoba prawna prowadzi księgi rachunkowe. Sprzedaż detaliczna dokumentowana jest paragonami fiskalnymi. Na koniec każdego miesiąca sporządzany jest raport fiskalny dokumentujący pełen miesięczny obrót, na podstawie prowadzonych raportów kasowych, faktur sprzedaży oraz zbiorczych zestawień obrotu magazynowego apteki. Miesięczna sprzedaż apteki dzielona jest na część obrotu zapłaconego bezpośrednio przez klientów, na część obrotu opłaconego przez refundatorów leków oraz na wartość udzielonych bonifikat. Część leków objęta jest cenami urzędowymi w związku z czym Spółka nie ma możliwości wykazania na paragonie fiskalnym innej ceny niż ta zaprogramowana. Dlatego też Spółka nie obniża cen na te leki, a ostateczną kwotę do zapłaty, traktując to jako bonifikatę. Pełną kwotę obrotu miesięcznego Spółka księguje na konto sprzedaż detaliczna, a wartość udzielonych bonifikat księguje jako koszty operacyjne nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych. Faktycznie jest to koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów, gdyż silna konkurencja wymusza obniżenie cen dla pacjenta. Wartość bonifikat znacznie obniża zyskowność firmy. Wyłączenie tych kosztów z podstawy opodatkowania powoduje dodatkowy spadek zyskowności firmy


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowo Spółka kwalifikuje udzielone klientom bonifikaty przy sprzedaży leków z cenami urzędowymi do kosztów operacyjnych nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych...


Zdaniem wnioskodawcy udzielone bonifikaty są kosztami operacyjnymi stanowiącymi koszty uzyskania przychodów, gdyż obniżenie cen nawet urzędowych jest instrumentem ekonomicznym mającym na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży leków.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.


Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 .02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Ustawa o podatku dochodowym o od osób prawnych nie zawiera ścisłego katalogu wydatków, które mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów. Aby móc zaliczyć poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodów między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo – skutkowy. Oznacza to, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka udziela bonifikat obniżając należność za nabyte leki. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia „bonifikata”. W utrwalonym znaczeniu „bonifikata” to obniżka ceny przyznawana po dokonaniu transakcji, zwykle jako zachęta do zwiększenia zakupów albo forma rekompensaty z powodu faktycznie poniesionej lub przewidywanej straty kontrahenta. Jest to rodzaj obniżki ustalonej ceny określonego towaru.

Obniżka ceny leku udzielana przez Spółkę klientom nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wpływa natomiast na jego zmniejszenie stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj