Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PM/436-2/07/JP
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-2/07/JP
Data
2007.04.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości, to jest gruntu wraz z budynkiem stacji paliw i pawilonem handlowym oraz budowlami i instalacjami – z wyłączeniem wiaty oraz sieci kanalizacji opadowej - winna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% podatku?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 29 stycznia 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 27.02.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 05.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości to jest gruntu wraz z budynkiem stacji paliw i pawilonem handlowym oraz budowlami i instalacjami – z wyłączeniem wiaty oraz sieci kanalizacji opadowej podatkiem od czynności cywilnoprawnych podatku stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w miesiącu grudniu 2002 r. firma .......... sp. z o. o. nabyła grunt zabudowany pawilonem handlowym oraz budynkami stacji paliw wraz z infrastrukturą tj. zbiorniki podziemne, instalacje elektryczne i oświetlenie terenu, instalacje wodno-kanalizacyjne, drogi wewnętrzne i parkingi oraz place. Nabywane budynki i budowle, oprócz wiaty, zostały wybudowane i oddane do użytku w latach 1993-1994 r.

W związku z tym, że spełniały one definicję towarów używanych, zbycie ich nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem Spółce .... przy nabyciu przedmiotowych budynków i budowli nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z uwagi na fakt, iż sprzedający zastosował na fakturze VAT zwolnienie z podatku od towarów i usług.

Natomiast sprzedaż wiaty została opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 22% podatku, z uwagi na poniesione przez sprzedającego nakłady modernizacyjne stanowiące około 60% jej wartości.

Sprzedaż gruntu pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast został obliczony i zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% podatku.

W okresie od nabycia wyżej opisanej nieruchomości do dnia planowanej sprzedaży (luty 2007 r.) Spółka dokonała niewielkich nakładów i konserwacji mienia, które nie przekroczyły 5% wartości nieruchomości i budowli. Spółka w tym okresie wykonała jedynie w całości nową instalację kanalizacyjną odprowadzenia wód opadowych z całego terenu – wartość tej inwestycji w odniesieniu do całej wartości nieruchomości stanowi 5%. Przedmiotowa nieruchomość od początku jej nabycia była przedmiotem umowy dzierżawy zawartej z innym przedsiębiorcą.

Pytanie Spółki w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych brzmi: czy sprzedaż nieruchomości, to jest gruntu wraz z budynkiem stacji paliw i pawilonem handlowym oraz budowlami i instalacjami – z wyłączeniem wiaty oraz sieci kanalizacji opadowej - winna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% podatku?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka uważa, że sprzedaż nieruchomości, to jest gruntu wraz z budynkiem stacji paliw i pawilonem handlowym oraz budowlami i instalacjami – z wyłączeniem wiaty oraz sieci kanalizacji opadowej - powinna być zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług (spełnienie warunków, o których mowa w art. 43 ust. 1 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług) oraz, że powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% podatku.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku jak również obowiązujący od 01.01.2007 r. stan prawny tutejszy Organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie.

Stosownie do treści art. 1ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 41 poz. 399 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej a podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego - art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) powyższej ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) cytowanej ustawy stawka podatku wynosi od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%.

Ponadto zgodnie z art. 2 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (lit. a) lub zwolniona z podatku od towarów i usług (lit. b), z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach (...).

W związku z tym, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości to jest gruntu wraz z budynkiem stacji paliw i pawilonem handlowym oraz budowlami i instalacjami – z wyłączeniem wiaty oraz sieci kanalizacji opadowej zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% podatku.

Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków informuje, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

Mając na uwadze zarówno przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawne należy uznać, że stanowisko zajęte przez Spółkę w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie natomiast do art. 14b § 1 i § 2 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj