Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443/ZPO/443-9/07/MŁ
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443/ZPO/443-9/07/MŁ
Data
2007.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności


Pytanie podatnika
czy przeniesienie prawa własności (sprzedaż) nieruchomości gruntowej skarbu Państwa jej użytkownikowi wieczystemu będącego jej użytkownikiem przed dniem 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Wnioskiem z dnia 19.06.2007r. (data wpływu 21.06.2007r.) ...... zwróciło się z zapytaniem czy przeniesienie prawa własności (sprzedaż) nieruchomości gruntowej skarbu Państwa jej użytkownikowi wieczystemu będącego jej użytkownikiem przed dniem 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powiat.... jako jednostka samorządu terytorialnego i osoba prawna jest podatnikiem podatku VAT. Zwolnieniu podlegają wykonywane przez powiat w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność czynności związane z realizowaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.Jednym z zadań zleconych wykonywanych przez Powiat jest gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 32 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) oraz zarządzenia Wojewody Mazowieckiego, Starosta Powiatu .......... dokonał zmiany prawa użytkowania wieczystego gruntów Skarbu Państwa (oddanych w użytkowanie użytkownikowi wieczystemu przed dniem 1 maja 2004r. tj. przed zmianą ustawy o VAT) w prawo własności z jednoczesnym skorzystaniem z zapisów art. 70 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami tj. rozłożeniem płatności na raty. Zamiany prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dokonano aktem notarialnym, w którym określono wartość nieruchomości, liczbę i wysokość rat oraz terminy ich zapłaty.

Stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie przedstawia się następująco:Jak wynika z uchwały siedmiu sędziów NSA z dnia 8 stycznia 2007r., sygn. akt I FPS 1/06 oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów i mieści się w pojęciu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w definicji towaru zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, która obejmuje również grunty.

W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do przeniesienia własności nad gruntem (towarem) na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel. Korzystający może dysponować nieruchomością i czerpać z niej pożytki. Zgodnie z ww. wyrokiem, oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, a czynność ta nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r.Wobec powyższego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przez analogię nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż prawo do rozporządzania towarem jak właściciel nastąpiło w momencie podpisania umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Tym samym ostateczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie aktu notarialnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiadając na zapytanie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wyjaśnia:

Na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) ustanowienie prawa wieczystego użytkowania przez właściciela gruntu jak również sprzedaż tego prawa nie podlegały opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowaniu nie podlegały także inne transakcje, mające za przedmiot nieruchomości gruntowe. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dokonując opodatkowania obrotu nieruchomościami gruntowymi wprowadziła w tym zakresie zmiany.

Charakter prawny instytucji wieczystego użytkowania był przedmiotem licznych i rozbieżnych poglądów i interpretacji. Wątpliwości w tym zakresie rozwiała uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007r. sygn. akt I FPS 1/06, w której Sąd stwierdził, iż oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, a nie świadczenie usług, do którego odnosi się art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W wyniku ustanowienia tego prawa dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem (towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy )na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel. Znajduje to wyraz, zarówno w swobodzie korzystania z gruntu i czerpania z niego pożytków w sposób niemalże taki jak w przypadku właściciela tego gruntu, jak również w możliwości przeniesienia takiego władztwa na inny podmiot, tak jak ma to miejsce w przypadku dokonywania sprzedaży gruntu przez właściciela. Uprawnienia wieczystego użytkowania, na wzór uprawnień właściciela, sformułowane są w przepisach art. 233 Kodeksu cywilnego i następne.

Jednocześnie we wspomnianym orzeczeniu zwrócono uwagę na fakt, że definicja towaru, zawarta w art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. w sposób celowy oderwana została od pojęcia przeniesienia własności w cywilistycznym tego słowa znaczeniu. Także Europejski Trybunał Sprawiedliwości stoi na stanowisku, że pojęcie dostawy towarów nie odnosi się do przeniesienia własności w formach przewidzianych we właściwym prawie krajowym, lecz obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo faktycznego dysponowania nim, jak gdyby była właścicielem tego dobra (wyrok z 21.04.2005r. w sprawie C-25/03).

Zatem biorąc pod uwagę, iż oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi czynność wypełniającą znamiona dostawy towarów, późniejsze – pod rządami ustawy z dnia 11.03.2004r., przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, jest obojętne z punktu widzenia podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj