Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/VAT2/443-77/07/243-81/AF
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/VAT2/443-77/07/243-81/AF
Data
2007.08.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
darowizna
samochód


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej, w postaci samochodu, darowizny.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 165a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 15.05.2007r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 22.05.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej, w postaci samochodu darowizny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15.05.2007r. wynika, iż w marcu żona Wnioskodawcy zawarła umowę leasingu samochodu marki Toyota.

Samochód ten jest używany w działalności gospodarczej.

Jak wynika z wniosku, po transakcji wykupu samochodu żona przekaże w ramach darowizny w/w samochód osobowy Wnioskodawcy.

W związku z powyższym Strona zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem czy w/w darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Strony czynność przekazania w/w darowizny nie podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast przepis art. 7 ust. 2 w/w ustawy definiuje dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jako właściciel. Zaś towarami w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wg art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast art. 15 ust. 2 w/w ustawy stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wobec powyższego po stronie obdarowanego nie powstaje obowiązek podatkowy. Jednocześnie zwracamy uwagę, że powyższe stanowisko uwzględnia stan opisany we wniosku dotyczący Wnioskodawcy. Natomiast opisany stan faktyczny dotyczący darczyńcy nie dotyczy sposobu postępowania Strony. W tym stanie faktycznym podatnikiem jest małżonka i to ona winna zwrócić się do właściwego dla siebie organu podatkowego o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Reasumując należy stwierdzić, że tut. organ podatkowy nie jest właściwy do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sytuacji gdy wniosek pochodzi od podmiotu nieuprawnionego do jej uzyskania.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj